ناصر خالدیان: این مباحث مذاکرات و توافق هسته‌ای و برجام و ظریف غیره در ماه‌های اخیر هر کاری نکرده باشد، روحیه‌ی ادبی و طنازی و بازی با کلمات ملت و رسانه‌های ما را آنقدر بالا برده که با این کلمات کلی تیترهای مسجع و موزون می‌سازند. بعضی روزنامه‌ها چنان تیترهایی می‌سازند که آدم -روم به دیفال- قر توی کمرش جمع می‌شود بس که موزون و خوش آهنگ است. چیزهایی شبیه اینها:

توفیق توافق در وین و توقیف موافق در تهران

ظرافت ظریف در مظروفش نمی‌گنجد

جام جم فرجام برجام را جر داد

عراقچی و تخت‌روانچی گفتند چی؟

اسب دادیم و مک‌دونالد گرفتیم

نه که عادت کرده‌ایم از هر بلایی یک لطیفه‌ای بسازیم، اینها هم شده دلخوشی ملت ما در این وانفسا که دمی سرشان به جوک‌سازی سیاسی گرم شود. در اتفاقات اخیر هم کار از طنز خودی گذشت و کار به هجو و نژادپرستی و عرب‌ستیزی کشید. جیبوتی را مسخره کردند و برایش شعر و ترانه و آهنگ هجو هم ساختند چون به نظرشان حقیر بود اما ندانستند قضیه کاملاً برعکس بود و این که یک کشور کوچک رابطه‌اش را با یک مدعی قدرت منطقه‌ای قطع کرده، حقارت سنگین‌تری برای ماست. یعنی آنها بودند که ما را ریز دیدند و اقتدار منطقه‌ای و حوزه نفوذ استراتژیک ما را به مسخره گرفتند. حالا وقتی کشتی‌های ایرانی به جای باب‌المندب مجبور شدند کل قاره آفریقا را برای رسیدن به مدیترانه هن‌هن‌کنان دور بزنند، مستهزین جیبوتی دست‌شان می‌آید کمی جغرافیا و روابط بین‌الملل خواندن درد ندارد.

شاید اینها دل‌شان می‌خواست روزی از جیبوتی گرفته تا حتی جزایر لانگرهانس لوزالمعده هم مانند کشورهای «کوچک» و مفلوک‌السابق اما پیشرفته و ثروتمند امروزی نظیر کره جنوبی و امارات و قطر به جایی برسند که نه قطع رابطه بلکه ما را تحریم کنند. آن وقت خزندگان بالا رونده از دیوار سفارت‌ها و آمرین و قلاب گیرندگان آنها شاید روزی بفهمند که چه خیانتی به کشور و نسل امروز و نسل‌های آینده کرده‌اند و بفهمند کجای کارند. می‌فهمند یعنی؟