Farzad Navidi 1 اولویت‌های کردستان و لزوم تطبیق فعالیت ادارات با ماموریت‌های دولتفرزاد نویدی: اشتغال، رونق اقتصادی، تامین آب و تسریع در ارایه خدمات به مردم از اولویت های دولت در کردستان است که جا دارد دستگاه های اجرایی با بسیج همه امکانات و توان، فعالیت های خود را با ماموریت دولت تطبیق دهند.
عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان در جلسات مختلف، اولویت های استان در سال جاری را اعلام کرده و از دستگاه های اجرایی نیز خواسته است در راستای تحقق این اهداف، بیشتر تلاش کنند.
اولویت های استان کردستان به درستی و با توجه به نیازهای اصلی مردم استان انجام شده است چرا که اکنون بیکاری و بی رونقی بازار کسب و کار در کردستان، منشا بسیاری از مشکلات شده است.
نرخ بیکاری در استان یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفری کردستان بر اساس آمارهای رسمی ۲۸.۱ درصد است اما به گفته مسوولان نرخ واقعی بیکاری بیش از این رقم است و نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی نیز معتقدند بیش از ۱۵۰ هزار نفر از تحصیل کردگان استان بیکار و جویای شغل هستند.
از سوی دیگر اقتصاد در کردستان رونقی ندارد و با وجود مرزی بودن و فعالیت بازارچه ها و مرزهای رسمی در چهار شهرستان مریوان، بانه، سروآباد و سقز، میانگین درآمد سرانه مردم کردستان به گفته استاندار پایین تر از نصف میانگین کشوری است.
آب دیگر اولویت کردستان نیز امروز در کشور به بحرانی تبدیل شده و کردستان نیز از این قاعده مستثنی نیست، آب های زیرزمینی افت پیدا کرده، بارش ها کاهش یافته و ذخیره پشت سدها نیز به طور محسوسی کاهش یافته است و از این رو تامین آب یکی از نیازهای جدی مردم کردستان است که قرار شده از محل سدهای در دست احداث، نیاز مردم تامین شود.
دیگر اولویت دولت در کردستان در سال ۹۴ توجه جدی به ارایه خدمات در کمترین زمان ممکن به ارباب رجوع در ادارات دولتی است، طولانی شدن روند انجام کارها و پاسخ ندادن به استعلامات یکی از مشکلات جدی مردم کردستان است.
استاندار کردستان در نخستین جلسه شورای اداری استان در سال جاری که اواسط فروردین برگزار شد با اشاره به جلسات دیدار خود با مردم کردستان افزود: بخش عمده ای از مراجعات به بنده، شکایت از طولانی شدن روند کار است و مدیران باید سیستم را طوری طراحی کنند که سریع انجام شود و اگر کاری انجام نمی شود هم سریع به مراجعه کننده پاسخ دهند.
زاهدی به مراجعه فردی که از ۴۰ سال پیش تاکنون برای موضوعی به مسوولان استان مراجعه می کند و مشکلش تاکنون رفع نشده اشاره کرد و گفت: این فرد نامه نگاری ها و مکاتبات خود را به صورت کتاب چاپ کرده و قصد دارد آن را منتشر کند.
تلاش دستگاه های اجرایی در ارایه خدمت به مردم جای قدردانی دارد اما می طلبد در راستای تسریع در انجام کارها و جلوگیری از سردرگمی ارباب رجوع پاسخگویی ها سریعتر انجام شود و رضایت مردم جلب شود.
دولت تدبیر و امید عزم خود را برای توسعه و آبادانی کردستان برداشته و در این راه دستگاه های اجرایی نیز باید خود را با ماموریت ها و اهداف دولت تطبیق دهند و به تسریع در نیل به این اهداف کمک نمایند.