Kazem Rahimian 1 1 نقش مردم برای رسیدن به توسعه بیش از دولت استکاظم رحیمیان: واضح است که زیر ساخت توسعه اقتصادی، تولید بومی و صادرات و سرمایه‌گذاری و ابتکار و اختراع و ثروت‌آفرینی و اشتغال‌زایی است. اما علاوه بر آن توسعه فرهنگی علمی و سیاسی که از مهم‌ترین مولفه‌های پیشرفت یک کشور به شمار می‌روند پیش‌نیاز توسعه اقتصادی هستند. برای مثال:
– اعتقاد و اعتماد مردم به پرداخت به موقع و درست مالیات
– احترام به محیط زیست و تلاش در جهت پاک و پاکیزه نگه داشتن آن و حفظ محیط و جنگل‌ها و دریا و دریاچه‌ها و نیز آثار تاریخی و….
– علاقه نشان دادن به فرهنگ و تمدن و هویت و تاریخ سرزمین و کشور خود
– اهتمام به تبیین مزایا و منافع گردشگری داخلی و ایجاد درآمد و اشتغال‌زایی در این حوزه و جذب گردشگران خارجی
– احترام به تولیدات بومی و خرید و مصرف کالاهای داخلی و ترویج این مهم
– احترام به اموال و امکانات عمومی و بیت‌المال و حفظ و استفاده بهینه از آن
– عدم استفاده از خودروهای دولتی در اوقات غیر اداری
– به حداقل رساندن هزینه‌های دولت در بخش انرژی و ارتباطات و …
– تبیین فرهنگ پرهیز از اسراف در بخش خصوصی و خانوارها
– احترام و اعتماد و تحمل و تعامل در جامعه و ایجاد بستر نقد و انتقاد پذیری و پویایی و نشاط و شادی
– اعتقاد به تحزب و تکثر جمع‌ها و تشکل‌های قانونی و انجمن‌های مردم‌نهاد
که بدون تمام اینها و عدم مشارکت مردم، رسیدن به توسعه اقتصادی سخت‌تر و مشکل‌تر است.
بنابر این بیش از دولت، این مردم یک جامعه هستند که باید پیش‌قدم شوند و وظایف مترقی خود را به خوبی ادا کنند. وظیفه در مقابل دولت و کشور و سرزمین خود یعنی :
این مردم هستند که باید مالیات را به موقع پرداخت کنند و به اموراتی همچون قاچاق، جهت حمایت از تولید بومی نپردازند.
این تاجران و سرمایه‌داران یک جامعه هستند که باید به احترام به مردم و دولت خود از فعالیت‌های ناسالم اقتصادی همچون خرید و فروش غیر قانونی ارز و غیره بپرهیزند و به جای نگه داری طلا و ارز در اماکن شخصی، باید بیشتر به بانک‌ها اعتماد کنند.
این خانواده‌ها هستند که باید به فرزندان خود درست زندگی کردن را بیاموزند و ناهنجاری‌های موجود را در جامعه به حداقل برسانند
این استادان دبیران و معلمان و مربیان یک جامعه هستند که باید با دلسوزی بیشتر آموزش با کیفیت را در دانشگاه‌ها و مدارس و مراکز علمی هنری و پرورشی و ورزشی ارائه دهند.
این پزشکان و پرستاران و حقوقدانان و قاضیان و وکیلان هستند که باید وظایف واقعی و قانونی خود را در یک جامعه مترقی انجام دهند و خدمات استاندارد و با کیفیت ارائه نمایند.
و بالاخره این مسوولین انتظامی و امنیتی هستند که منظم و قاطع و شجاع و در عین حال صبور و با تحمل و سعه صدر و نیز آموزش دیده و با آمادگی و با آگاهی از حقوق شهروندی یک مردم در جامعه انجام وظیفه نمایند.
و این ما هستیم که بستر توسعه همه جانبه را در جامعه فراهم و اماده می‌کنیم و تک تک ما باید وظیفه خود را به درستی انجام دهیم
در چنین جامعه‌ای با مردمی مسوولیت‌پذیر و وظیفه‌شناس، کار دولت برای برنامه‌ریزی منظم و سیاست‌گذاری منطقی در جهت توسعه، آسان‌تر و هزینه آن کاهش می‌یابد.
با این توصیف، یقیناً مردم بیش از دولت در توسعه همه جانبه نقش دارند و توسعه فرهنگی علمی و سیاسی پیش‌نیاز و زیر ساخت یک توسعه اقتصادی است که تبیین این نوع توسعه و نهادینه شدن و ترویج آن در جامعه نیاز به کار فرهنگی و تمرین و روشنگری فعالان سیاسی مدنی و انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌ها و احزاب و تشکل‌های مردمی و رسانه‌های دولتی و خصوصی ؛ در یک پروسه و در قالب یک برنامه بلند مدت دارد که با توجه به وضعیت و موقعیت فعلی کشور و لزوم رهایی درآمدهای کشور از فروش نفت و گذر از تورم و رکود و دیگر متغیرها و مشکلات ناخوانده‌ای که گاه گداری گریبانگیر کشور می‌شود، توجه به آن ضروری به نظر می‌رسد.