هیوانیوز: به گزارش واحد مرکزی خبر سردار محمدحسین رجبی روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر در سنندج به برگزاری جلساتی با حضور استاندار کردستان در ارتباط با بازگشایی این بازارچه ها اشاره کرد و افزود: در این جلسات به این نتیجه رسیدیم که بازارچه‌ها بازگشایی شود و در این ارتباط غیر از سپاه، استاندار کردستان نیز در این ارتباط نقش اساسی داشت.

وی گفت: قرار است قرارگاه استانی شهید شهرام فر ابلاغ بازگشایی این بازارچه ها را به مرزبانی استان اعلام کند و پس از آن بازارچه های محلی بازگشایی می شود.

سردار رجبی با اعلام این که مرزنشینان استان کردستان فاقد شغل هستند بازگشایی این بازارچه ها را خبر خوبی برای این افراد در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دانست و افزود: فعالیت در این بازارچه ها نیازمند مشارکت سایر دستگاه های مرتبط است.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان نقش مرزهای رسمی و بازارچه های مرزی در توسعه استان کردستان را موثر دانست و اظهار کرد: باید با همکاری سپاه و مرزبانی، بیشتر فعالیت های اقتصادی از طریق مرزهای رسمی استان انجام شود.

سردار رجبی با اشاره به اینکه اکنون عملیات صادرات، واردات و ترانزیت کالا از طریق مرز رسمی باشماق در مریوان انجام می شود افزود: قرار است مرز سیرانبند بانه هم رسمی شود که وجود دو مرز رسمی می تواند کمک شایانی به توسعه کردستان کند.

استان کردستان ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک در شهرستان های بانه، مریوان، سقز و سروآباد دارد.