رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از صادرات ۴۷۲ هزار تن کالا از کردستان در ۹ ماهه سال جاری خبر داد.

محمد دره‌وزمی در کارگروه توسعه صادرات کردستان با اعلام این مطلب گفت: ۹۳ درصد صادرات کردستان به بازار عراق بوده است.

وی ارزش این میزان صادرات را ۳۳۳ میلیون دلار ذکر کرد و گفت: به لحاظ وزنی این حجم از صادرات در قیاس با ۹ ماهه سال قبل ۲۷ درصد کاهش یافته و به لحاظ دلاری ۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: حجم کلی مبادلات استان در ۹ ماهه منتهی به سال ۹۴ در حدود ۳ میلیارد و ۴۸۴ میلیون و ۴۲۶ هزار دلار و با ارزش وزنی بیش از ۲ میلیون و ۱۱۲ هزارتن بوده است.

دره وزمی، با بیان اینکه سایر استان‌ها از این بازارهای جدید استفاده می‌کنند، تصریح کرد: هنوز ما نتوانسته‌ایم این اقدام را انجام بدهیم و بنابراین باید صادرات به بازارهای دیگر را توسعه و در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه این آمار، نشان دهنده صادرات به تنها یک بازار به شکل عمده است، افزود: با توجه به شرایط موجود، کشور روسیه می‌تواند بازار خوبی برای محصولات کشاورزی ما باشد.

دره‌وزمی با بیان اینکه عمده صادرات استان کردستان به کشور عراق به میزان ۹۳ درصد بوده است، گفت: ۲ درصد صادرات به کشورهای افغانستان، سودان، کویت و ساحل عاج و ۵ درصد باقی‌مانده هم به سایر نقاط جهان صورت گرفته است.

وی عمده کالاهای صادراتی از استان کردستان را شامل محصولات کشاورزی چون گوجه فرنگی، کاهو، محصولات باغی مثل سیب، محصولات دامی و تراکتور عنوان کرد.