حجت‌الاسلام رحیم جعفری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کردستان، اظهار کرد: پنج گروه نمایشی و یک مقاله پژوهشی نمایشی از کردستان به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه یافتند.

وی با اشاره به اینکه سه گروه از این آثار از شهرستان سقز و دو گروه از مریوان و سنندج است، افزود: نمایش «وقت گل نی» به کارگردانی امین صادقی، «سونامی جوراب» به کارگردانی هیوا اسدبیگی و «بالنده‌کانی گه‌رمیان» به کارگردانی حسن ترقی، سه گروه شرکت‌کننده تئاتر از شهرستان سقز هستند و «عروسی آشتی» به کارگردانی مختار محمدی و «چیروکی مامه پیره» به کارگردانی کمال فتحی به ترتیب گروه‌های شرکت‌کننده از شهرستان‌های مریوان و سنندج می‌باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به اینکه نمایش «چیروکی مامه پیره» در بخش آیینی جشنواره و سایر نمایش‌ها در بخش آزاد حضور دارند، عنوان کرد: همچنین یک مقاله پژوهشی نمایشی اثر «کریم خاوری» از شهرستان مریوان در جشنواره بین‌المللی فجر حضور دارد.

وی عنوان کرد: در مجموع ۱۶ گروه نمایشی از طریق کردستان در جشنواره حضور دارند که شش گروه مربوط به استان کردستان و مابقی گروه‌ها نیز از تهران و سایر استان‌های کشور شرکت کرده‌اند که به واسطه حضور در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به جشنواره فجر راه یافته‌اند.

حجت‌الاسلام جعفری این حضور را نشان‌دهنده اهمیت جشنواره تئاتر خیابانی مریوان دانست و یادآور شد: تئاتر خیابانی مریوان دارای سطحی بالا و جایگاه خاصی در سطح ملی است که زمینه حضور ۱۰ گروه از تهران و سایر استان‌ها در جشنواره بین‌المللی فجر را فراهم کرده است.