به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ علیرضا آشناگر در این جلسه تعبیر امام راحل (ره) در انفجار نور خواندن انقلاب را بسیار زیبا و به جا دانست و گفت: انقلاب ما دستاوردهای بزرگی نه تنها برای ملت ایران بلکه برای مردم منطقه و مسلمانان جهان داشته و آزادی، حریت و استقلال از جمله برکاتی است که در این ۴ دهه ملت ما به آن افتخار کرده اند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان دهه فجر را فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط بیشتر با مردم عنوان کرد و افزود: متاسفانه برخی جریان های سیاسی قصد دارند دستاوردهای نظام در استان را کمرنگ جلوه دهند و شما به عنوان نماینده دولت در بخش ها، میتوانید بر آنچه در راستای توسعه و آبادانی استان انجام شده تاکید کنید.

علیرضا آشناگر با اشاره به اینکه متاسفانه برخی تمایل دارند ناامیدی و یاس را در جامعه انتشار و دستاوردهای دولت در استان را ناامید کننده جلوه دهند؛ از بخشداران خواست فضایی امیدوار کننده نسبت به توسعه استان، در بین مردم ایجاد کنند.

وی در این خصوص اظهار داشت: دولت علیرغم مضایقی که داشته گامهای خوبی برای توسعه استان برداشته که سفر ریاست جمهوری به کردستان نمونه ای از توجه دولت به استان است.

آشناگر حضور پرشور مردم در استقبال از رئیس جمهور و همچنین اختصاص بیش از یک هزار میلیار تومان اعتبار به تکمیل پروژه های استان را از جمله دستاوردهای سفر به کردستان عنوان و خاطرنشان کرد: اگرچه توسعه استان نیازمند بیش از اینهاست اما نباید اجازه دهیم این خدمات در هیاهوی انتخابات گم شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان با یادآوری اینکه برخی تلاش می کنند اقداماتی مانند تاسیس و تدریس زبان کردی در دانشگاه کردستان، انتخاب مدیران از میان شایستگان استان و انتخاب سفیر کرد و اهل سنت را کم اهمیت جلوه دهند، افزود: این اقدامات نشان دهنده آن است که در کشور محدودیتی برای استفاده از نیروهای مستعد وجود ندارد و یکی از ظرفیت های کردستان هم نیروهای مستعد و توانمند است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ما در منطقه صفر مرزی قرار داریم، دولت تلاش کرد با ایجاد منطقه آزاد تجاری به توسعه منطقه کمک کند که متاسفانه توسط مجلس فعلی رد شد و امیدواریم مجلس آینده آن را مصوب کند چرا که اعتقاد داریم منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی بانه و مریوان مسیری است برای توسعه استان.

آشناگر در ادامه افزود: در آینده نزدیک برخی پروژه های صنعتی از جمله پالایشگاه مریوان و کارخانه سیمان دیواندره در استان کلنگ زنی خواهد شد که در ایجاد اشتغال در منطقه موثر خواهد بود و اینها در شرایطی است که قیمت نفت از بیش از ۱۰۰ دلار به حدود ۲۰ و چند دلار کاهش یافته است.

وی همچنین گفت: در چنین شرایطی دولت توفیق داشته در سطح کلان نیز عملکرد خوبی داشته و با توجه به مضایقی که داشته به وعده های خود عمل کرده و این گفته رئیس جمهور که «می خواهیم هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد هم چرخ اقتصاد» تحقق پیدا کرده و امروز سرمایه گذاران اروپایی به ایران توجه ویژه ای دارند و امیدواریم در شرایط پساتحریم استانهای محروم بهره بیشتری از توسعه ببرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان خطاب به بخشداران استان تاکید کرد: انتظار داریم شما از برنامه های دولت دفاع کنید و دستاوردهای نظام را اعلام کنید.

آشناگر با ابراز تاسف از اینکه برخی نشریات و خبرگزاری ها تمایلی به برجسته نشان دادن دستاوردهای دولت ندارند این امر را کج سلیقگی دانست و خاطرنشان کرد: کسانی که دلداده نظام هستند باید امید را در جامعه گسترش دهند و رسانه ها باید پیش قراول امید در جامعه باشند.

 

تنوع سلایق به برگزاری انتخابات پرشورتر کمک می کند

رئیس ستاد انتخابات استان در ادامه با یادآوری دستور جلسه و مباحث مختص به انتخابات، اقدامات انجام شده بر مبنای روزشمار انتخابات را خوب ارزیابی و از روند آموزش ها در کلیه سطوح از فرمانداران تا هیات های اجرایی ابراز رضایت کرد.

وی در این خصوص افزود: نتایج آزمون برگزار شده از هیات های اجرایی بسیار امیدوار کننده بوده و نشان می دهد در نتیجه این آموزش ها آشنایی و دانش انتخاباتی آنها به صورت محسوسی ارتقاء پیدا کرده است.

آشناگر با تاکید بر لزوم رعایت اصل بی طرفی از سوی نمایندگان فرمانداران در شعب انتخاباتی، اضافه کرد: شایسته است اعضای شعب انتخاباتی از سطح سواد خوبی برخوردار باشند و حداقل مدرک تحصیلی آنها کمتر از دیپلم نباشد.

رئیس ستاد انتخابات کردستان ضمن اشاره به استقبال خوب از ثبت نام برای کاندیداتوری انتخابات مجلس، رد صلاحیت ۳۲ نفر در مراجع ۴ گانه استان و ۱۴۴ نفر از طریق هیات نظارت را یادآور شد و گفت: در حال حاضر در مرحله رسیدگی به اعتراض ها هستیم و امیدواریم با تدبیر شورای نگهبان تعدادی از این افراد به عرصه انتخابات بازگردند.

وی در این خصوص خاطرنشان کرد: تنوع سلایق به برگزاری انتخابات پرشورتر کمک می کند و معتقدیم هرچه برنامه ها متنوع تر باشد مشارکت مردم هم بیشتر خواهد شد و مشارکت بیشتر نشان دهنده مقبولیت و اقتدار نظام است بنابراین امیدواریم تجدیدنظرها موجب افزایش مشارکت گردد.

آشناگر ۲۷ بهمن را زمان اعلام لیست نهایی و ۲۸ بهمن تا ۲۴ ساعت پیش از روز انتخابات را زمان قانونی تبلیغات از سوی کاندیداها اعلام و خطاب به بخشداران خاطرنشان کرد: ممکن است در این ایام به عنوان دولت، مورد هجمه قرار بگیرید و حتی فراتر از نقد، شاید تخریب شوید اما نباید برآشفته شوید بلکه باید تحمل و صعه صدر داشته باشید.

وی همچنین بر رعایت اصل بیطرفی از سوی مجریان انتخابات تاکید کرد و افزود: مردم باید بیطرفی شما را احساس کنند، بدانند که شما تاثیری در نتیجه انتخابات ندارید، مطمئن شوند تصمیم گیرنده نهایی مردم هستند؛ و این اولین رسالتی است که ما برای همکاران خود قائل هستیم.

رئیس ستاد انتخابات استان دومین وظیفه بخشداران را جلب مشارکت مردم عنوان کرد و گفت: انتخابات یکی از راه های تجلی مشارکت سیاسی است و کسانی که در این انتخابات موفق به کسب رای مردم می شوند تعیین کننده خط مشی کشور هستند بنابراین هیچ کدام از ما نباید نسبت به سرنوشت نسل آینده بی تفاوت باشیم.

آشناگر از بخشداران خواست با روحانیون، معتمدین، مطبوعات و احزاب و گروه ها صحبت کنند و در ایجاد فضای انتخاباتی فعال باشند و تاکید کرد: ۷ اسفند باید حماسه ای دیگر باشد و مردم کماکان نسبت به برنامه های دولت امیدوار باشند.

 

نباید بگذاریم رقابت ها سیاه و سفید شود

رئیس ستاد انتخابات استان همچنین با اشاره به اهمیت همکاری و هماهنگی بخشداری ها با هیات های بازرسی و هیات های وزارت کشور خاطرنشان کرد: بخشداری ها علاوه بر اجرا باید امنیت انتخابات را هم تامین و دستورالعمل حفاظت انتخابات را مانند قانون انتخابات مدنظر قرار دهند.

آشناگر در ادامه هشدار داد: گاهی در انتخابات ها برخی کنش ها دیده می شود که زیبنده نظام نیست مانند شکاف های قومی، مذهبی، سیاسی، اجتماعی و … که برخی تمایل دارند وجود داشته باشد. وی افزود: عده ای تمایل دارند جامعه ۲ قطبی یا چند قطبی شود، در حالی که انتخابات باید عرصه تجلی همدلی، همکاری و اخوت باشد و احزاب باید به این بیندیشند و کمک کنند تا مردم مشارکت بیشتری داشته باشند.

آشناگر با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم رقابتها سیاه و سفید شود بلکه باید به مردم گفته شود، تمام افرادی که تائید صلاحیت شده اند شایستگی دارند، و منتخب باید برای همه قابل احترام باشد؛ بخشداران را مسئول رصد این روند اعلام کرد.

رئیس ستاد انتخابات در ادامه به انتخابات مجلس خبرگان رهبری اشاره و خاطرنشان کرد: تبلیغات خبرگان از ۲۲ بهمن آغاز و مدت قانونی آن ۲ هفته است که کمیسیونی به ریاست استاندار بر این تبلیغات نظارت خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه کاندیداها دارای مصونیت هستند٬ یادآور شد: باید نظارت داشته باشید و نگذارید کاندیدایی کاندیدای دیگر را تخریب کند. وی همچنین شرایط جوی و سرمای هوا را متذکر و همکاری دستگاه های ذیربط را خواستار شد و در پایان ابراز امیدواری نمود: انتخاباتی باشکوه در فضایی آرام داشته باشیم.