بهره‌برداری از معدن و کارخانه استحصال شمش طلای ساریگونی قروه

معدن و کارخانه استحصال شمش طلای ساریگونی قروه و از بزرگترین سرمایه گذاری های صنعتی کردستان، عصر امروز پنجشنبه وبه میمنت جشن های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندارکردستان و مسؤولان ملی ومحلی به بهره برداری رسید.

محمد دره وزمی رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان گفت: این پروژه نتیجه سرمایه گذاری خارجی درمعادن کردستان است وبرای بهره برداری ازآن ۷۸ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است. با بهره برداری از این پروژه زمینه بیش از ۳۰۰ شغل دایم جدید درکردستان فراهم شد.

برپایه گزارش های رسمی دولت، مدت بهره برداری این معدن که ذخیره قطعی آن ۱۴میلیون و ۸۰۰ هزار تن کانسنگ طلا با عیاریک و۲۴گرم درتن می باشد، ۷ ساله است؛ پیش بینی شده در این ۷سال بطور متوسط سالانه دو میلیون تن کانسنگ استخراج وطلای آن استحصال شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان گفت: شهریورماه سال ۹۴ کار بهره برداری آزمایشی از معدن طلای ساریگونی آغاز و تولید آن در مهر و آبان ماه سالجاری انجام گرفت.

محدوده کانسار طلای ساریگونی ۳۴ کیلومتری شمال شرق شهرستان قروه و درحد فاصل روستاهای داشکسن، بهارلو، نی بند است. خارجی ها در۱۵ سال گذشته چند باربرای سرمایه گذاری دراین پروژ اقدام کردند اما حداقل تلاش شرکت انگلیسی «ریوتینتو» وسپس کوشش چینی ها درسرمایه گذاری دراین پروژه نافرجام ماند تا اینکه در ابتدای سال ۲۰۱۲ این معدن به شرکت قزاقستانی واگذار شد و بالاخره توسط آنها  وشرکت ایرانی زرکوه به بهره برداری رسید.

 

ساخت کارخانه سیمان دیواندره آغاز شد

درادامه سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به کردستان، محمدرضا نعمت زاده پیش از ظهرامروز درشهرستان دیواندره وبه میمنت جشن های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کلنگ ساخت کارخانه سیمان دیواندره  با عنوان «سیمان چلچمه سارال» را بر زمین زد. این کارخانه در زمینی به وسعت ۵۰ هکتار در۱۵ کیلومتری دیواندره به سوی سقز و توسط بخش خصوصی و در مدت ۳۶ ماه احداث می شود. رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان گفت: این کارخانه برای تولید سالانه یک میلیون تن سیمان خاکستری طراحی شده است.

سرمایه گذاری پیش بینی شده برای اجرای این طرح ۴۰۰ میلیارد تومان است. سرمایه گذاربومی طرح می گوید: با بهره برداری از این طرح، زمینه اشتغال مستقیم ۳۵۰ نفر فراهم می شود.

 

ساخت کارخانه تولید سیگار سقز آغاز شد

سقز ظهر امروز ودرایام جشن وسرور دهه فجر وسالگرد پیروزی انقلاب اسلامی میزبان مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت و استاندارکردستان و مقامات ملی و محلی بود، آیینی که درجریان آن یک سرمایه گذاری خارجی دیگر درکردستان اجرایی شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درسقز کلنگ آغاز احداث یک « کارخانه تولید سیگار» را بر زمین زد که براساس توافق سرمایه گذاران ایرانی وترکیه ای درشهرک صنعتی سقز احداث می شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان می گوید سرمایه گذاران ایرانی و ترکیه ای با تشکیل شرکتی مشترک اقدام به ساخت این کارخانه می کنند. پیش بینی شده است دراین کارخانه ۵ میلیارد نخ سیگار در سال تولید شود.

آورده سرمایه گذاران برای ساخت این کارخانه ۹۲۰ میلیارد ریال است و قرار است با بهره برداری از این واحد ۵ برند سیگار با هدف صادرات به خارج از کشور تولید شود .

سرمایه گذاران می گویند براساس برنامه های پیش بینی شده این کارخانه درسال ۹۶ به بهره برداری می رسد و با بهره برداری ازاین واحد برای یکصد و پنجاه نفر جویای کار فرصت اشتغال فراهم می شود.

 

بهره برداری وآغاز عملیات اجرایی شهرک تخصصی پتروشیمی کردستان

درادامه اقدامات دولت برای فراهم کردن زیرساخت های توسعه صنعتی کردستان، عملیات اجرایی و احداث شهرک صنایع پایین دستی پتروشیمی کردستان صبح امروز ودرسومین روز از آیین های بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، درآیینی با حضور وزیر، مقامات ارشد صنعت، معدن وتجارت کشور و استاندار و مقامات کردستان آغاز شد.

به گفته «محمد دره وزمی» رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان، این شهرک نخستین شهرک تخصصی کردستان است که با هدف فراهم کردن زمینه ایجاد واحدهای پایین دستی  پتروشیمی در اراضی یکصد و سی هکتاری شرکت پتروشیمی کردستان احداث می شود.

با احداث این شهرک امکان سرمایه گذاری و احداث واحدهای پایین دست پتروشیمی برای بخش خصوصی فراهم می شود.

پتروشیمی کردستان برای اخذ مجوز ساخت واحدهای تولید پالت پلاستیکی و کیسه های بسته بندی مواد پتروشیمی وکامپوننت های پلیمری دراین شهرک اقدام کرده است. با احداث این شهرک زمینه ایجاد واحدهای پایین دست پتروشیمی کردستان وفرآوری مواد تولیدی این کارخانه پیشاپیش فراهم می شود. کارخانه پتروشیمی کردستان سال ۹۵  به بهره برداری می رسد.

 

آغاز ساخت دومین کارخانه لاستیک کردستان

وزیرصنعت، معدن وتجارت واستاندارکردستان ودرسومین روزاز آیین های سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی ظهر امروز پنجشنبه  راهی دشت های دهگلان شدند تا ساخت دومین کارخانه لاستیک کردستان را کلنگ‌زنی کنند.

دومین کارخانه لاستیک کردستان با سرمایه‌گذاری دولت و بخش خصوصی و در راستای تحقق وعده‌های دولت برای سرمایه گذاری اقتصادی و صنعتی در کردستان ایجاد می‌شود. این کارخانه توسط سازمان «ایدرو» و با همکاری بخش خصوصی وبا ۷۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری احداث می‌شود. مسئولان پروژه پیش بینی کرده‌اند این پروژه تا پایان سال ۹۷ به بهره برداری برسد.

محمد دره وزمی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: با بهره برداری از این پروژه امکان اشتغالزایی برای ۱۱۵۰ نفر به طور مستقیم فراهم می‌شود.

کارخانه لاستیک کردستان در جاده سنندج – تهران و مابین سنندج – دهگلان احداث می‌شود. ۶۰ هکتار زمین مورد نیاز احداث کارخانه تملک شده و با کلنگ زنی رسمی پروژه توسط «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت، ساخت آن آغاز ‌شد. علاوه بر این کارخانه، کارخانه لاستیک بارز هم درحال تکمیل پروژه بزرگ خود در کردستان است.

 

اعلام آمادگی سرمایه گذار کرد عراقی برای ساخت کارخانه ذوب آهن سقز

محمد رضا نعمت زاده روز پنجشنبه در آیین کلنگ زنی ساخت کارخانه سیگار سقز که با مشارکت یک سرمایه گذار ترک احداث می شود گفت: کارهای اولیه اجرای کارخانه ذوب اهن سقز با مشارکت سرمایه گذار عراقی انجام شده است.
وی همچنین از سرمایه گذاران ایرانی و ترک که مقدمات ساخت کارخانه تولید سیگار را فراهم کرده اند تشکر کرد و اظهار امیدواری نمود این کارخانه شش ماه آینده به بهره برداری برسد.
نعمت زاده از همه اهالی ترکیه اعم از ترک و کرد دعوت کرد تا در کردستان سرمایه گذاری کنند.
به گفته وی روابط ایران و ترکیه روابط استراتژیک است و ایران و ترکیه همکاری مستمری در حوزه های مختلف دارند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار امیدواری کرد سرمایه گذاران بیشتری از ترکیه در کردستان سرمایه گذاری کنند و از مردم بومی کردستان هم خواست که خود نیز سرمایه گذاری کنند.
نعمت زاده از فارغ التحصیلان سقزی نیز خواست به فکر کار آفرینی باشند و اظهار امیدواری کرد با جذب سرمایه گذاری بیشتر، شاهد رونق اقتصادی و فراهم شدن زمینه اشتغال برای فارغ التحصیلان سقزی باشیم.
او همچنین از پیگیری نماینده شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی برای کمک در ساخت این کارخانه قدردانی کرد.
پیش بینی شده است در ‘کارخانه تولید سیگار’ سقز ۵ میلیارد نخ سیگار در سال تولید شود.
آورده سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ساخت این کارخانه ۹۲۰ میلیارد ریال است و قرار است با بهره برداری از این واحد، ۵ برند سیگار با هدف صادرات به خارج از کشور تولید شود.
بر اساس وعده سرمایه گذاران پیش بینی شده است این کارخانه در سال ۹۶ به بهره برداری برسد.
با بهره برداری از این واحد برای ۱۵۰ نفر جویای کار، فرصت اشتغال فراهم می شود.
محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز پنجشنبه ۱۵ بهمن به منظور بهره برداری از چند پروژه به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام الله دهه مبارک فجر به استان کردستان سفر کرده است.
نعمت زاده صبح امروز پیش از کلنگ زنی کارخانه سیگار سقز، در آیین بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی شهرک تخصصی پتروشیمی کردستان و همچنین کارخانه تولید سیمان چلچمه سارال شرکت کرد.
آغاز عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید لاستیک کردستان و افتتاح و بازدید از کارخانه تولید شمش طلای شرکت زرکوه قروه از دیگر برنامه های وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر به کردستان است.