وزیر صنعت در جمع خبرنگاران کردستانی:

دولت در کردستان زنجیره تولید فولاد احداث می‌کند

با پیگیریهای عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان و محمد دره وزمی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، محمد رضا نعمت زاده در سنندج از ایجاد زنجیره تولید فولاد در کردستان با سرمایه گذاری مشترک دولت و بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش هیوا نیور؛ محمد رضا نعمت زاده در سنندج و در جمع خبرنگاران گفت: کردستان از نظر برخورداری از معادن مختلف یکی از استان های مناسب کشور است به همین دلیل در صدد تکمیل عملیات اکتشاف معادن در استان هستیم تا مردم با خیال راحت به سرمایه گذاری در حوزه معدن و فراوری آن اقدام کنند.

وی اظهار کرد: دولت با همکاری بخش خصوصی احداث زنجیره تولید فولاد کردستان را در دستور کار قرار داده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از سرمایه گذران حوزه پتروشیمی دعوت کرد در شهرک تخصصی پتروشیمی کردستان سرمایه گذاری کنند و گفت: پتروشیمی کردستان اواخر امسال یا اوایل سال آینده به بهره برداری می رسد.

به گفته وی متولی شهرک تخصصی پتروشیمی کردستان شرکت پتروشیمی کردستان است و سرمایه گذاران برای پیگیری جهت سرمایه گذاری به این شرکت مراجعه کنند.

 

بیکاری در کردستان با سرمایه گذاری رفع می‌شود

نعمت زاده در پاسخ به سوالی در مورد تدابیر دولت برای حل بیکاری در کردستان گفت: بیکاری با سرمایه گذاری بر طرف می شود و لازمه ایجاد شغل پایدار، سرمایه گذاری پایدار است.
وی با اشاره به اینکه اراده دولت به سرمایه گذاری در کردستان است گفت:  امیدواریم با توافقی که با پنج بعلاوه یک انجام شده است موانع سرمایه گذاری خارجی برداشته شود و بتوانیم با اتصال منابع خارجی به منابع بانکی و تقویت شبکه مالی مورد نیاز، سرمایه گذاری را در کشور و از جمله در کردستان رونق دهیم.

 

۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری خصوصی و ایجاد ۳۵۰ شغل در کارخانه سیمان دیواندره

محمدرضا نعمت زاده همچنین در مراسم کلنگ زنی کارخانه سیمان دیواندره که با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی و ایجاد زمینه اشتغال ۳۵۰ نفر احداث می شود، ضمن قدردانی از سرمایه گذار این پروژه، گفت: سیمان خمیر مایه توسعه است و امیدوارم با ایجاد کارخانه سیمان دیواندره، پروژه های صنعتی در منطقه ایجاد شوند و دولت نیز برای کمک به سرمایه گذاران این پروژه ها آماده است.

 

۹۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری خصوصی و ایجاد ۱۵۰ شغل در کارخانه سیگار سقز

در ادامه تلاشهای دولت و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در کردستان وزیر صنعت، معدن و تجارت طرح احداث کارخانه تولید سیگار را در شهرستان سقز کلنگ زنی کرد.

سرمایه گذاری بخش خصوصی برای ساخت این کارخانه ۹۲۰ میلیارد ریال است و قرار است بر اساس وعده سرمایه گذار، این کارخانه در سال ۹۶ به بهره برداری برسد، با بهره برداری از این واحد برای ۱۵۰ نفر جویای کار، فرصت اشتغال فراهم می شود.

وی همچنین از سرمایه گذاران ایرانی و ترک که مقدمات ساخت کارخانه تولید سیگار را فراهم کرده اند، تشکر کرد و اظهار امیدواری نمود این کارخانه بزودی به بهره برداری برسد.

نعمت زاده از همه اهالی ترکیه اعم از ترک و کرد دعوت کرد تا در کردستان سرمایه گذاری کنند و گفت: روابط ایران و ترکیه روابط استراتژیک است و این دو کشور همکاری مستمری در حوزه های مختلف دارند.

 

اعلام آمادگی سرمایه گذار کرد عراقی برای ساخت کارخانه ذوب آهن سقز

محمد رضا نعمت زاده در آیین کلنگ زنی ساخت کارخانه سیگار سقز که با مشارکت یک سرمایه گذار ترک احداث می شود گفت: کارهای اولیه اجرای کارخانه ذوب اهن سقز با مشارکت سرمایه گذار عراقی انجام شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به کلنگ زنی و افتتاح پنج پروژه بزرگ اقتصادی در سفر امروز خود به استان کردستان اظهار امیدواری کرد با آغاز بکار واحدهایی که امروز افتتاح و یا کلنگ زنی شد، کردستان شاهد پیشرفت و رونق در حوزه صنعت باشد.

 

اعلام آمادگی سرمایه گذار ترک برای ساخت کارخانه تولید لوازم خانگی در سقز

عبدالسلام، سرمایه گذار کارخانه تولید سیگار سقز در آیین کلنگ زنی ساخت کارخانه تولید سیگار سقز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ، از حمایت دولت برای صدور مجوز و فراهم کردن زمینه های ساخت این کارخانه در سقز قدردانی کرد و گفت: با توجه به حمایت مناسب دولت از سرمایه گذاری در این منطقه، آمادگی اجرای یک پروژه بزرگ دیگر در زمینه تولید لوازم خانگی را دارم.

 

۷۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی و ایجاد ۱۱۵۰ شغل در واحد دوم لاستیک کردستان

در ادامه سفر وزیر صنعت به کارخانه لاستیک کردستان در شهرستان دهگلان افتتاح شد. نعمت زاده در مراسم افتتاح این واحد تولیدی با اشاره به محرومیت های گذشته استان و آثار جنگ تحمیلی در منطقه گفت: در کردستان هر چه قدر کار شود کم است.

وی از دست اندرکاران و مردم منطقه خواست از اجرایی شدن پروژه های صنعتی در کردستان حمایت کنند و در اجرای پروژه ها مانع تراشی نکنند.

کارخانه لاستیک کردستان توسط سازمان ایدرو و با همکاری بخش خصوصی و با هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری احداث می شود و با بهره برداری از این پروژه امکان اشتغالزایی برای هزار و ۱۵۰ نفر به طور مستقیم فراهم می شود.

 

۷۸ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی و ایجاد ۳۰۰ شغل دایم در معدن طلای ساریگونی قروه

این پروژه نتیجه سرمایه گذاری خارجی در معادن کردستان است و برای بهره برداری از آن ۷۸ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است، با بهره برداری از این پروژه زمینه بیش از ۳۰۰ شغل دایم جدید در کردستان فراهم شده است.

پیش بینی شده است در ۷ سال به طور متوسط سالانه دو میلیون تن کانسنگ استخراج و طلای آن استحصال شود، شهریور ماه سال ۹۴ کار بهره برداری آزمایشی از معدن طلای ساریگونی آغاز و تولید آن در مهر و آبان سال جاری انجام شد.

محدوده کانسار طلای ساریگونی ۳۴ کیلومتری شمال شرق شهرستان قروه و درحد فاصل روستاهای داشکسن، بهارلو و نی بند است.

خارجی ها در ۱۵ سال گذشته چند بار برای سرمایه گذاری در این پروژ اقدام کردند اما حداقل تلاش شرکت انگلیسی «ریوتینتو» و سپس کوشش چینی ها در سرمایه گذاری در این پروژه نافرجام ماند تا اینکه در ابتدای سال ۲۰۱۲ این معدن به شرکت قزاقستانی واگذار شد و بالاخره توسط آنها و شرکت ایرانی زرکوه به بهره برداری رسید.