به گزارش هیوا نیوز؛ علیرضا آشناگر در پنجمین جلسه هم اندیشی با احزاب و تشکل‌های سیاسی گفت: یکی از کارهای مهم شما تربیت سیاسی جامعه است و در این راه توقع می‌رود خود شما با اخلاق انتخاباتی وارد عرصه شوید تا مردم بتوانند به قضاوت درست برسند.

وی ضمن اشاره مجدد به آمار ثبت‌نام کنندگان و رد و تائید صلاحیت شدگان گفت: خوشحال می‌شدیم تعداد تائید صلاحیت شدگان بیشتر باشد اما با این وجود عرصه برای رقابت فراهم است.

تاکید بر رعایت مر قانون، ملاک و مبنای عمل دستگاه‌های اجرایی است

آشناگر در ادامه به تشریح وظایف دولت در برگزاری انتخابات پرداخت و اظهار داشت: تاکید بر رعایت مر قانون، ملاک و مبنای عمل دستگاه های اجرایی است و تمام کسانی که مسئولیت برگزاری انتخابات را بر عهده دارند باید با تکیه بر قانون عمل کنند و همه میدانیم که قانون ما منبعث از شرع اسلام است.

وی دومین اصل موکد برای برگزارکنندگان انتخابات را عدم تاثیر آنان در نتیجه عنوان و اظهار کرد: تصمیم گیرنده و داور نهایی مردم هستند که باید فردی نزدیک به خواسته های خود را انتخاب کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان خطاب به نمایندگان احزاب گفت: یکی از کارهای مهم شما، تربیت سیاسی جامعه است و در این راه توقع می رود خود شما با اخلاق انتخاباتی وارد عرصه شوید تا مردم بتوانند به قضاوت درست برسند.

کاندیداها از هر جناح و حزبی که هستند، با شعار به دنبال کسب رای نباشند

آشناگر وظیفه دیگر احزاب را برنامه خواه پرورش دادن مردم عنوان کرد و افزود: مردم باید بدانند که نباید اجازه دهند کاندیداها از هر جناح و حزبی که هستند، با شعار به دنبال کسب رای باشند بلکه باید برای مشکلات احصاء شده برنامه ارائه دهند

وی افزایش مشارکت و تشویق مردم به حضور در پای صندوق های رای را یکی دیگر از وظایف احزاب برشمرد و ادامه داد: هرچقدر مشارکت و حضور مردم در پای صندوق های رای بیشتر باشد اشتباه کمتر خواهد بود.

آشناگر در ادامه تاکید کرد: قهر با صندوق های رای کار سیاسی پخته ای نیست بلکه بهترین روش برای کار سیاسی افزایش حضور سیاسی احزاب است.

وی همچنین مشارکت همه احزاب را لازم دانست و یادآور شد: یکی از جلوه های فعالیت سیاسی، حضور در انتخابات است و نمی شود بدون حضور، مدعی فعالیت سیاسی بود.

معاون سیاسی، امنیتی و انتظامی استانداری در ادامه با ابراز تاسف از اینکه ممکن است برخی تمایل به ایجاد شکاف قومی و مذهبی داشته باشند خاطرنشان کرد: شما به عنوان فعالان سیاسی که آکاهی بیشتری دارید باید با این مساله مقابله کنید.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اقتدار هر ملت به همبستگی، همدلی و برادری است، افزود: تشتت و گسستگی مشکلی را حل نخواهد کرد.

آشناگر ضمن درخواست از احزاب و تشکل ها برای پیشگیری از بروز شکاف های قومی و مذهبی در انتخابات، خاطرنشان کرد: حمایت هر حزب از کاندیدای برنامه دار خود حق احزاب است و موجب توسعه سیاسی استان می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان همچنین با گلایه از عدم تشریک مساعی از سوی حاضرین جلسه و طرح مجدد مشکلات اذعان داشت: احزاب در کشور ما بنیه قوی ندارند و یکی از آفتهای این بنیه ضعیف پرداخت هزینه ردصلاحیت ها توسط دیگران است.

احزاب با دادن برنامه خود را تثبیت کنند

علیرضا آشناگر قوی بودن احزاب را موجب پالایش نیروهای شرکت کننده در انتخابات ها دانست و یادآور شد: در کشورهای دیگر احزاب با شناخت از افراد و نقطه نظرات آنها کاندیدا معرفی می کنند و مسئولیت هم می پذیرند.

وی در ادامه با اقرار به موسمی بودن بعضی احزاب، افزود: این دسته احزاب فقط در برخی مواقع حضور دارند، عضوگیری در آنها قوی نیست، پالایش و پاکسازی قوی هم ندارند و هدفشان از مشارکت حضور در قدرت است.

آشناگر در ادامه گفت: امیدوارم به سمتی برویم که احزاب را بپذیریم، آنها را تقویت کنیم و آنها هم مشارکت دائمی داشته باشند و با دادن برنامه خود را تثبیت کنند.

 وی با اشاره به اظهارنظر مقام معظم رهبری در خصوص نظام پارلمانی، بخشی از هزینه های سیاسی را متوجه جامعه دانست و دلیل آنرا نبود احزاب اعلام کرد.

ما به دنبال ثناگویی نیستیم اما شایسته نیست دستاوردهای دولت و خدمات نظام نفی شود. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در جمعبندی مباحث مطرح شده در این دیدار خاطرنشان کرد: در آستانه ۲ انتخابات مهم هستیم و قطعاً احزاب نمی توانند بی تفاوت باشند و در این راه خواهش و انتظاری ما از از احزاب این است که در فعالیت های انتخاباتی، اخلاق، محور فعالیت ها باشد.

آشناگر بخشی از این اخلاق مداری را مربوط به کاندیداها دانست و در خصوص بخش مرتبط با احزاب و طرفداران افزود: حداقل کار این است که در فاع از کاندیدای خود کار به تخریب کاندیدای دیگر نرسد و یا خدای ناخواسته اظهارنظری نشود که موجب اخلال شود.

وی ترویج امید و اشاره به دستاوردهای دولت را ضروری و امید را موجب پویای جامعه دانست و افزود: قطعاً ترویج یاس و ناامیدی هیچ کمکی به جامعه نمی کند.

آشناگر در ادامه تاکید کرد: دولت، خوب یا بد نماینده و برند نظام است و نباید تبلیغات انتخاباتی به سمت تخریب دولت پیش برود؛ ما به دنبال ثناگویی نیستیم اما شایسته نیست دستاوردهای دولت و خدمات نظام نفی شود.

وی با اشاره به اقدامات و سرمایه گذاری های خوب انجام شده در استان، با مخاطب قرار دادن احزاب گفت: به دور از فعالیت های جناحی اگر فعالیت خوبی از دولت مشاهده کردید پر رنگ کنید یا در رسانه های مطیع خود مطرح کنید که موجب امید در جامعه شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در ادامه خاطرنشان کرد: احزاب می توانند هم در میزان مشارکت و هم در شکل گیری آرا مردم نقش داشته باشند و باید ضمن حفظ قانون در افزایش مشارکت تلاش کنند . البته حق آنهاست که از کاندیدای مدنظر خود حمایت کنند.

وی همچنین تاکید کرد: رسانه ها باید شورآفرینی کنند و در افزایش مشارکت مردم کوشا باشند چراکه رسانه ها یکی از ارکان اصلی و با مردم لازم و ملزوم هستند.

آشناگر در پایان ایران اسلامی را گلستانی از قومیتهای مختلف و برخوردار از کرامت و منزلت توصیف کرد و افزود: احزاب نباید اجازه دهند شکاف های قومی و مذهبی فعال شود و این امر رسالت تاریخی و سیاسی احزاب است؛ حتی اگر کاندیدای متبوع شمادر میان تائید صلاحیت شده ها نیس به دور از نگاه قومینی، جنسیتی و مذهبی باید در انتخابات حاظر شوید.