ناصر خالدیان: یک مساله‌ای که استان کردستان و البته شهرهای کردنشین همجوار را با دیگر استان‌های اطراف متمایز می‌کند وضعیت آسفالت و چاله‌های معابر آنهاست. انگار دقیقاً در این نقطه از جغرافیا و در میان این چند استان‌ چاله‌ی بزرگی به نام کردستان وجود دارد. شما به دیگر شهرها که می‌روید حداقل در معابر و خیابان‌های اصلی‌شان آسفالت دارند مثل حلوا. در کردستان هم البته آسفالت داریم مثل حلوا منتها تراکتور از رویش رد شده باشد. واقعاً ‌معلوم نیست این همه چاله را در خیابان‌هایی که بلانسبت به معابر مالرو می‌ماند چطور ساخته‌اند.

در این سیاهچاله‌ی جغرافیایی به نام کردستان، جاده‌هایی جنگی وجود دارد که به آن خیابان می‌گویند و انگار برای عبور تانک و زره‌پوش تعبیه شده نه برای پراید و خودروهای نازک‌نارنجی. به طوری که سطح آنها جگر زلیخا را به چالش و رقابت می‌کشد. البته این آسفالت‌های شرحه شرحه را گاهی اگر میل‌شان بکشد مرمت می‌کنند و مرمتش در حد همین است که چند ملاقه‌ای قیر لای درزها و چاله‌ها می‌ریزند و خلاص. منتها چون زیرسازی‌اش را مثلاً داده‌اند به پیمانکاری که به هر حال با دستکاری کیفیت و مصالح، آن را «می‌صرفاند»، آسفالت از پای‌بست ویران است.

این قضیه همین جا ختم نمی‌شود و علاوه بر چال و چوله و دست‌انداز، باید فواصل بین آنها با سرعت‌گیر هم جبران شود که آن هم خودش یکی قصه‌ای است پر از آب چشم.

در شهرهای مانند سقز سرعت‌گیرهایی در حد تپه ساخته‌اند که تنها بالا رفتن و طی آنها کلی طول می‌کشد. بعد که به نوک دست‌انداز رسیدید احساس می‌کنید کل آسفالت از زیر تا خرتناق می‌آید توی حلق‌تان و از آن بالا البته منظره جالبی از شهر و خیابان را مشاهده می‌کنید که به تقویت حس گردشگری شما کمک خواهد کرد.

بیشتر سرعت‌گیرهایی هم که دوستان محترم مدیریت شهری زحمت می‌کشند و انگار اضافه آسفالت مناطق دیگر را به کردستان می‌آورند تا از آن سرعت‌گیر بسازند، به نحوی نامرئی هستند. یعنی بدون استفاده از رنگ و شبنما و علائم هشدار دهنده، آن را مثل یک معما و یک سراب طراحی و کارشناسی کرده‌اند که به تقویت هوش و نیز تقویت عضلات و اعضا و جوارح شهروندان  و همچنین رشته‌ی بدل‌کاری هم کمک کنند. یعنی شما دارید توی خیابان می‌روید که ناگهان متوجه می‌شوید چار تا لنگ ماشین‌تان روی هواست و از زمین کنده شده‌اید. نگو که زده‌اید روی یکی از همین سرعت‌گیرها که هیچ علامت و رنگی هم ندارند و ثانیه‌های متمادی به سبک فیلم‌های چینی و کارتون فوتبالیست‌ها توی هوا ول معطلید و بعد با کوبیده شدن ماشین به سطح آسفالت و از جا در رفتن دک و دنده شما، عضلات‌تان تقویت شده و حس بدل‌کاری در فیلم‌های اکشن به شما دست می‌دهد. اطبا گفته‌اند برای رفع قولنج و نفخ نیز مفید است و البته در این حین قربانی نگون‌بخت یادی و ذکر خیری هم از مسوولین می‌کند.

سرعت‌گیرهای پلاستیکی هم در کردستان وجود دارد که البته یک بار مصرف است و با از جا در رفتن یکی از آنها عمراً اگر کسی حوصله ترمیم آن را به خودش بدهد. یعنی اگر یک تکه از آنها کنده شد محال ممکن است آن را درست کنند. چون علاوه بر جلوبندی‌سازها، لاستیک‌فروش‌ها و قطعه‌فروش‌ها هم باید نان بخورند و گاه عبور از وسط برخی از آنها موجب تماس با لبه تیز این پلاستیک‌های از جا در آمده و پاره شدن چرخ تا تیوب شده و صاحب ماشین را به عزای لاستیکش می‌نشاند.

این‌ها را که گفتیم اصلاً به خاطر این نبود که شما حرص خورده و مکدر شوید و تنها محض تفریح و خنده بود. چون در جایی که خیابان‌های هفتاد هشتاد سال پیش را با همان ابعاد و کیفیت خیابان‌های گاری‌رو برای خودروهای ۲۰۱۶ دارد، حل این مسائل به یک شوخی می‌ماند. شما می‌توانید این روحیه شوخ‌طبعی را هم برای گردشگران از کردستان پیشاپیش نشان دهید. مثلاً  برای نوروز امسال یک تابلو در ورودی شهرها بزنید از این قرار: «لبخند بزن راننده» یا: «به کردستان، بهشت جلوبندی‌سازها خوش آمدید».