فضای فرهنگی استان را به طور کلی در دولت یازدهم چگونه ارزیابی می کنید؟

بعد از شروع بکار دولت تدبیر و امید در کردستان، فضای جدیدی حاکم شده است و این فضا در مواردی خود را نشان داده است. به عنوان نمونه پس از انتخاب استاندار کردستان به دلیل سابقه و پیشینه این استان در مسائل فرهنگی و تأکیدی که رهبر معظم انقلاب در جریان سفر تاریخی خود به کردستان داشتند و آن را استانی فرهنگی نام نهادند، شاهد فراهم شدن بستر برای کار فرهنگی بیشتر شده ایم.

مصادیقی نیز می توان برای این قضیه عنوان کرد از جمله برگزاری همایش طلایه داران محراب در سطح شهرستان ها، محفل انس با قرآن در اغلب شهرها با کمک دستگاه هایی چون ارشاد و آموزش و پرورش، تجلیل از چهره های ماندگار در سطح استان، جشنواره طراحی کودک و نوجوان، تجلیل از شعرا و نویسندگان، برگزاری جشنواره آواهای ماندگار در مناطق لیلاخ و دیواندره، جشنواره اقوام ایرانی با حضور استان های سراسر کشور ، برگزاری تئاتر خیابانی مریوان، جشنواره بازی های سنتی.

این اقدامات و فعالیت ها، هم بعد فرهنگی و هم سیاسی دارد و زمانی که مردم سایر نقاط کشور وضعیت کردستان را به لحاظ کارهای فرهنگی مشاهده می کنند، خودبخود موجب اثرگذاری سیاسی و اقتصادی مثبت برای استان خواهد شد.

به لحاظ اقتصادی، زمانی که میهمان نوازی مردم کردستان و پیشنیه غنی فرهنگی آنها در معرض دید سایرین قرار می گیرد سرمایه گذاران نیز رغبت بیشتری برای حضور و فعالیت در استان پیدا می کنند.

به لحاظ سیاسی هم ارتقای وضعیت فرهنگی استان موجب بازتر شدن فضای رسانه ای شده به گونه ای که می توانم به جرئت ادعا کنم شخص آفای زاهدی به عنوان استاندار، تفاوتی میان رسانه های منتقد و آنهایی که همسو و همفکر با جریان دولت هستند، قائل نیست.

همچنین در این دوره جدید، امکان فعالیت چند حزب از هر دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا فراهم شد و آنها آزادانه جلسات سیاسی خود را برگزار می کنند، همچنین با پیگیری های استاندار کردستان در زمینه چاپ و نشر، برخی اصطلاحات و مواردی که بر روی کتاب های مردم این منطقه درج می شد و موجبات رنجش مردم را فراهم آورده بود، حذف شد که این از بهترین مواردی است که می توانم در این زمینه به آن اشاره کنم.

 

 

هنوز مشاهده می شود برخی مسئولان در برابر انتقادات موضع می گیرند، به لحاظ فرهنگی این قضیه را چطور تحلیل می کنید؟

در مجموع فضایی وجود دارد که مسئولان نقطه نظرات خود را بیان  و رسانه ها نیز در عین تحلیل این مطالب،  انتقادات خود را نیز مطرح کنند، معتقدم اگر انتقاد نباشد پویایی هم وجود ندارد و من به شخصه تمایل دارم رسانه ها بیشتر فعال شوند و خود من حاضر به همکاری با آنها در این راستا هستم.

دیدگاه من این است که رسانه ها اگر با عدم پاسخگویی از سوی مسئولی مواجه شدند این قضیه را به نقد بکشند البته نقدی که منصفانه و دلسوزانه باشد و تصور می کنم هیچ مدیری نباید نگران چنین نقدهایی باشد. در مجموع باور دارم رسانه چشم تیزبین جامعه بوده و در راستای اصلاح و رشد و توسعه و اثرگذاری بر جامعه مفید بوده و نقشی اساسی دارد.

 

 

چه خلأهایی در حوزه فرهنگی در استان مشاهده می کنید؟

معتقدم در بحث شورای فرهنگ عمومی باید کار بیشتری انجام بگیرد و در این زمینه شورای فرهنگ عمومی ادقامات مؤثرتری انچام بدهد. باید بدانیم که متولی همه مسائل فرهنگی دولت نیست و دولت تنها رسالت جهت دهی و شکل گیری موضوع را بر عهده دارد، لذا ضروری است که مردم را در قضیه دخیل کنیم.

یکی از مواردی که باید بیشتر مد نظر قرار بگیرد، لزوم توجه افزونتر به فرهیختگان و نخبه های فرهنگی در استان است، از آنجا که حداقل به طور نسبی این فرصت ایجاد شده که دولت قصد کار اسای در حوزه فرهنگ دارد، لذا باید بیشتر تکیه بر ظرفیت خود مردم باشد و اگر این اتفاق بیفتد خود مردم اقدام به تولید کار فرهنگی خواهند کرد، بنابراین ما به عنون مسئول در این راستا باید نقش تسهیلگر و بتسرساز را ایفا کنیم.

افراد صاحب اثر در حوزه مسائل فرهنگی در کردستان بسیار هستند و باید آنها به مردم و به ویژه نسل جوان معرفی شوند، البته ناچاریم برای اینکه این الگوها به شکل صحیح به این قشر معرفی شود، این افراد و پیشینه فرهنگی خود را به زبان امروز مطرح کنیم.

 

 

پوشش و زبان کردی، دو عنصر مهم فرهنگی به شمار می روند، برای حفظ آنها دولت چه برنامه ای دارد؟

در زمینه پوشش کردی باید اشاره کنم که کمتر لباسی در میان اقوام و ملتهای جهان وجود دارد که به اندازه لباس کردی در آن مسائل پوشش به لحاظ شرعی و عرفی رعایت شده باشد. این پوشش چون غنای هنری  دارد، اگر روی آن سرمایه گذاری صحیح صورت بگیرد می تواند به عنوان یک مؤلفه ارزشمند فرهنگی مطرح شود.

در خصوص حفظ جایگاه زبان کردی نیز، دولت برنامه هایی دارد، همانگونه که می دانید رئیس جمهور در زمان انتخابات یک بیانیه ۱۰ ماده ای صادر کرد و فکر می کنم امروز بخشی از آن در حال تحقق است. در بعد اقتصادی راه اندازی منطقه آزاد تجاری که اخیرا پیشنهاد آن به تصویب رسید، می تواند استان کردستان را به جهان متصل کند و اینگونه موجبات رونق آن را فراهم آورد.

در بخش زبان و مسائل فرهنگی، همانگونه که می دانید برای نخستین بار در تاریخ، زبان و ادبیات کردی در کنکور دانشگاه به طور رسمی مطرح شد و امروز می توان ادعا کرد دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند نسبت به همتایانانشان سرزنده تر و شادتر از انتخاب خود هستند.

دولت در حال پیاده سازی اصل ۱۵ قانون اساسی است و امیدوارم سایر دستگاه های فرهنگی هم الگو بگیرند، به ویژه در بخش ترجمه هم باید بتوانیم کارهای اساسی انجام بدهیم، بستر لازم برای این هدف را دولت فراهم کرده است و نویسندگان و صاحبنظران باید از این فرصت استفاده و نسبت به ترجمه اقدام کنند تا نسل جوان با ادبیات کردی آشنایی یابد.

 

 

عملکرد اداره ارشاد استان در حوزه مسائل فرهنگی را چگونه می بینید؟

البته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چند اقدام خوب مانند برگزاری تئاتر خیابانی مریوان، کمک به برگزاریر جشنواره اقوام و رایزنی برای چاپ و نشر و نیز حضور کتب نویسندگان کردستانی در کتابفروشی های  تهران از آن جمله است، اما من هم معتقدم، این مجموعه باید در قالب بسترسازی، فعالیت بیشتری را به ویژه در زمنیه فیلم و تئاتر و سایر ابعاد فرهنگی صورت بدهد.