به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، عبدالمحمد زاهدی عصر امروز در آیین اختتامیه دومین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری کردستان اظهار کرد: تلاش زیادی در راستای برگزاری دومین جشنواره مطبوعات استان صورت گرفته و امیدواریم شاهد استمرار برگزاری این دست جشنواره‌ها باشیم.
وی با بیان اینکه طی چند سال اخیر اقدامات بسیار خوبی در راستای تقویت فضای رسانه‌ای به ویژه در استان‌های مختلف صورت گرفته است، افزود: بسیاری از مشکلات و آنچه نیاز استان در حوزه مطبوعات بود به معاون مطبوعات وزیر ارشاد انتقال دادیم.
به گفته استاندار کردستان، آگاهی از جمله نیازهای و حق اساسی و هرانسانی است و مردم در جوامع بشری همواره به دنبال این حق هستند.
زاهدی خاطر نشان کرد: اگر همه ابعاد زندگی مادی و معنوی انسان‌ها را مورد توجه قرار دهیم اگر آگاهی نسبت به خود و جامعه نداشته باشند نمی‌توانند مسیر رشد و تکامل را طی کنند.
وی افزود: بر همین اساس به نظر من در سلسله مراتب نیازهای مازلو قبل از نیازهای فیزیکی انسان می‌تواند نیاز آگاهی را بگنجانیم و قطعا بی‌راه نرفته‌ایم.

 

نقش چشمگیر رسانه در آگاهی‌بخشی به جامعه
استاندار کردستان با بیان اینکه قلم و نوشتن صرفا در قالب کتاب خلاصه نمی‌شود، اظهار کرد: رسانه بخش قابل توجهی از آگاهی‌بخشی به جامعه را ایفا می‌کند و مردم این نیاز خود را بیش از هر چیزی از طریق رسانه‌ها برآورده می‌کنند.
زاهدی افزود: تمام کسانی که در حوزه‌های مختلف یک رسانه فعالیت می‌کنند، رسالت سنگینی به عهده دارند که نمی‌توان روی آن ارزش ریالی و مادی گذاشت.
وی در ادامه به برخی اقدامات انجام شده در راستای ساماندهی رسانه‌های و اصحاب رسانه از سوی وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: در گذشته سیستم تعریف شده الکترونیکی در حوزه رسانه در کشور وجود نداشت و اطلاعات کافی از وضعیت رسانه‌ها موجود نبود.
به گفته وی، راه‌اندازی این سامانه ضمن ساماندهی فعالین این عرصه نقش مهمی در کاهش زمان صدور مجوز فعالیت برای رسانه‌های جدید را در سطح کشور و استان‌ها به وجود آورد.
استاندار کردستان ساماندهی بیمه خبرنگاران را از دیگر اقدامات ارزشمند در این حوزه عنوان کرد و افزود: این مهم در این دولت انجام هرچند شاید نواقص و نقاط ضعفی داشته باشد، اما کار آغاز شده و خروجی مطلوبی نیز به دنبال دارد.
زاهدی افزایش یارانه رسانه‌های استانی نسبت به مرکز کشور را از دیگر اقدامات ارزشمند در این دوره دانست و اظهار داشت: این مهم حاصل نگاه توسعه متوازن منطقه‌ای مسئولان در سطح کشور به این حوزه است.

 

توسعه کمی و کیفی رسانه‌ها در سطح استان‌ها
وی خاطر نشان کرد: توسعه کمی و کیفی رسانه‌ها در سطح استان‌های مختلف، حمایت ویژه از فعالین رسانه‌ای که خبرنگاری شغل اصلی آنها است از نیازهای این حوزه است که باید مورد توجه قرار گیرد.
استاندار کردستان برگزاری جشنواره کردی با محوریت و مرکزیت سنندج را مورد تاکید قرار داد و افزود: این جشنواره باید در سنندج برگزار شود چون جای دیگری این استحقاق را ندارد.

 

برگزاری جشنواره کردی با مرکزیت سنندج
به گفته وی، شهر سنندج به عنوان مرکز برگزاری جشنواره کردی در سال‌های آینده انتخاب و ما نیز تمام توان خود را برای حمایت از برگزاری هر نوع جشنواره‌ای در حوزه رسانه در استان به کار خواهیم بست.
وی نبود و ضعف جدی در حوزه صنعت چاپ در استان را یکی از مهم‌ترین نواقص در این حوزه در استان دانست و خاطر نشان کرد: باید سرمایه‌گذاری‌های جدی در این حوزه صورت بگیرید و وزارت نیز با حمایت از سرمایه‌گذار بستر تقویت حوزه صنعت چاپ در استان را فراهم سازد.
به گفته وی، صنعت چاپ باید در استان شکل بگیرد تا شاهد تقویت رسانه‌ها و حوزه انتشارات باشیم.
ایجاد بسترهای لازم برای برقراری مراودات رسانه‌های استان با رسانه‌های عراق
وی ایجاد بسترهای لازم برای برقراری مراودات رسانه‌های استان با رسانه‌های کشور عراق را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: این مهم باید با مرکزیت شهر سنندج و با هدف ارتقای هرچه بیشتر توانایی، برگزاری دوره‌های آموزشی و تبادل تجربیات فعالین این عرصه صورت بگیرد.
وی در ادامه برگزاری دومین جشنواره مطبوعات استان توسط خانه مطبوعات را گام ارزشمندی دانست و اظهار کرد: باید دولت را از اموری که نهادهای مردمی، اصناف و غیره می‌توانند متولی آن باشند حذف کرد.
وی تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که خانه مطبوعات نقش شبیه نظام پزشکی داشته و اختیارات بیشتری در امور مطبوعات و رسانه‌ها را در دست بگیرد.