به گزارش هیوانیوز: شورای هماهنگی اصلاح طلبان شهرستان‌های مریوان و سروآباد در آستانه برگزاری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه بیانیه شماره یک انتخاباتی را به شرح ذیل صادر کرده و از مردم برای شرکت در انتخابات دعوت نمود.

بسم الله الرحمن الرحیم

مردم فهیم و هوشیار شهرستان‌های مریوان و سروآباد،

سلام و درود خداوند بر شما باد

ما با عنایت به اینکه اصلاح طلبی را “مناسب ندانستن وضع موجود و تلاش برای تغییر آن از راه مهندسی اجتماعی و نه از راه پیشگویی‌های تاریخی راحت طلب و منفعل یا متوسل به روش‌های قهری و خشونت آمیز و از راه مراجعه به افکار عمومی می‌دانیم؛

و با عنایت به اینکه در روش اصلاح طلبانه سمت و سوی تغییرات را رای اکثریت تعیین می کند و نه رای موافق صد در صد شهروندان، و لذا در مشی اصلاح طلبانه باید با اقلیت مخالف با نیروی باوراننده برخورد کرد و نه نیروی وادارنده؛

و با عنایت به اینکه اصلاح طلبی به معنای حرکت تدریجی در راستای بهبود شرایط انسان‌ها در ابعاد مختلف آن بوده و قایل به دگرگونی یکباره و آنی در ساحت‌های مختلف حیات انسانی نیست؛

و با عنایت به اینکه باور به شایسته سالاری در مشی اصلاح طلبانه، مستلزم عبور از تمام معیارهای غیر اکتسابی همچون موقعیت جغرافیایی تولد و زندگی، زبان، تعلقات خویشاوندی و… است که با بهره گیری از آنها و از راه آنها انسان‌ها بخواهند بر کرسی‌ای تکیه زنند که شایستگی تکیه زدن بر آن را باید تنها و تنها ویژگیهای اکتسابی تعیین کند؛

و با عنایت به اینکه اصلاح طلبی پیش از آن که کنشی سیاسی باشد امری فرهنگی است که تمامی تشکل‌های مدنی زیست محیطی، صنفی، ادبی، فرهنگی و هنری جزو سازندگان زیرساخت‌های آن اند و بدون آن ها کنش سیاسی اصلاح طلبی راه به جایی نبرده و جرقه یی بیش نخواهد بود که عن قریب به سردی و خاموشی خواهد گرایید.

با عنایت به تمامی موارد فوق الذکر:
بخش عظیمی از شهرواندان ایران و به ویژه کوردستان را دارای مشی و منش اصلاح طلبانه می‌دانیم و لذا اصلاح طلبی را ملک هیچ کس ندانسته بلکه آن را ملک عام و در اختیار همه کسانی می‌دانیم که در تفکر و در عمل، خود را ملتزم و متعهد بدان می‌دانند.

۲ – در کنار این پیش فرض‌های بنیادین، ما اصلاح طلبی را دارای مجموعه‌ای از شاخص‌های اخلاقی هم می‌دانیم:

-اصلاح طلبی باور دارد برای برخورد با مردم سه راه بیشتر وجود ندارد: خشونت، آموزش و فریب، که هر کس بخواهد راه اصلاح طلبی را بپیماید راهی غیر از آموزش ندارد.
-باید صادقانه به مردم بگوید که به دنبال جامعه ای بهتر است و نه جامعه ای آرمانی.
-باید سیاسی باشد و نه سیاست زده.
-نباید ایدئولوژیک باشد.
-باید به انتقاد درون گروهی باور داشته باشد.
– و نباید به سطح رقبا تدنی یابد.

۳ – شورای هماهنگی اصلاح طلبان به مثابه یک کنشگر سیاسی باور دارد هر چند فعالیت‌های انتخاباتی برای موفقیت در رقابت سیاسی، در نگاه اول یک ابزار است اما اگر با نگاهی عمیق به آن نظر شود، در ذات خود هدف مهمی است چرا که اگر صادقانه صورت پذیرد به سبب حضور مداوم در صحنه سیاسی و مطالعه ساخت سیاسی کشور و رصد رفتار سیاستمداران، می‌تواند یک آسیب شناسی واقع بینانه و عاری از سفید یا سیاه مطلق دیدن وضع موجود و یک تحلیل سیاسی دقیق که بتواند مرز سیاست ورزی با لمپنیسم و توده انگیزی و فرصت طلبی را در اختیار شهروندان جامعه قرار دهد تا هم بتوانند جامعه خویش را بهتر بشناسند و هم بتوانند تصمیم دقیق‌تری برای آینده خود بگیرند. بر همین اساس و برای نیل به این هدف، ما به طور مداوم و از چند ماه گذشته به این سو به شکلی جدی تر و فشرده تر و در خلال نشست‌های شورا با همفکران استانی و سایر کنشگران سیاسی و مدنی، اوضاع را کاملا تحت نظر داشته و تلاش کرده‌ایم تحلیلی عمیق و به دور از احساسات و سطحیت و غرض‌ورزی از اوضاع داشته باشیم تا بتوانیم مسؤولیت سیاسی خود در عرصه تحلیل و آگاهی بخشی را به نحو احسن انجام دهیم.

۴ – رد صلاحیت های گسترده نامزدهای اصلاح طلب و تحول خواه و تنگ نمودن عرصه رقابت آزاد و تلاش برای در اختیار و انحصار گرفتن قوه قانون گذاری کشور، و بهره گیری تمامیت خواهان از تمام ابزارهای قانونی و فراقانونی، جهت قبضه قوه قانونگذاری، به شکلی انکار ناپذیر موجب تضعیف مجلس و محروم ماندن مردم از وکیلانی می‌شود که قادر نخواهند بود به شکلی جدی پیگیر مطالبات اساسی مردم و هموار کننده مسیرهای قانونی منتهی به توسعه همه جانبه کشور گردند.

علیرغم این واقعیت تلخ ما برآنیم بر اساس تجربه سیاسی سال‌ها و دوره‌های گذشته، انفعال و دلسردی و خالی نمودن عرصه، فرصت را بیش از پیش، برای یکه تازی تمامیت خواهان و انحصار طلبان فراهم کرده و حقوق و مطالبات برحق مردم، بیشتر و بیشتر در معرض تهدید قرار می گیرد.

بر این اساس ما تمام تلاش و تجربه خود را در طبق اخلاص نهادیم تا با ارائه‌ی تحلیلی واقع بینانه و متکی به جلب مصالح هر چه بیشتر و اجتناب از آرمانگرایی و رفتار احساسی و واکنشی، گزینه‌ای را به مردم معرفی کنیم که بتواند شور و امید
را دوباره در مردم زنده کند و اگر نه به طور کامل، بازتاب دهنده بخشی از مطالبات انباشته شده مردم‌مان باشد.

۵ – پس از اعلام اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده، شوراهای هماهنگی مریوان و سروآباد، هفت نفر از ایشان را که جزو نامزدهای مطرح بودند، جهت مذاکره برگزید و با تمامی آن بزرگواران تشکیل جلسه داده، نقطه نظرات ایشان را استماع نموده و سؤالاتی را هم متوجه ایشان نمود.
شورای هماهنگی به این قدر از رایزنی هم اکتفا ننموده و جهت اتخاذ تصمیم صائب‌تر و همسویی با شخصیت‌ها و تشکل‌های فعال در حوزه های مختلف، با جمعی از معتمدین، اعضای تشکل‌های مدنی و احزاب سیاسی و فعالان فرهنگی و وکلا، جلسات سودمندی را برگزار نموده و در نهایت با لحاظ قرار دادن پیشنهادات ایشان و امضای میثاق‌نامه انتخاباتی اصلاح طلبان از سوی نامزدها و نظر به برآیند تحلیل‌ها و نظرات اعضای شورا، و رصد افکار عمومی، سه نفر از نامزدها به عنوان گزینه‌های نهایی، به جلسه رای گیری شورا راه یافتند که در نهایت آقای “فیروز عارفی” به خاطر ویژگی‌های زیر به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان انتخاب شدند:

– معتقد به اندیشه و منش اصلاح طلبانه در راستای تغییر وضعیت موجود به سمت وضعیت مطلوب
– دارای خوانش سیاسی از اوضاع کشور و اهل اندیشه و قلم
-فعال فرهنگی
-خوش نامی و حسن شهرت در حوزه انتخابیه و تلاش صادقانه در حیطه‌ی شغلی
-دارای سوابق مدیریتی تا سطح معاونت اداره آموزش و پرورش
-شجاعت، توان لابی‌گری و چانه زنی و قدرت بیان
-امضای میثاق‌نامه انتخاباتی اصلاح طلبان

۶ – مردم ما نیک می‌دانند که کشور در حال گذار از مقطع حساسی از حیات سیاسی خویش است. بنا بر این ضروری است که آحاد مردم با تمام توان وضعیت پسابرجام را با حمایت قاطع از دولت تدبیر و امید از راه تشکیل مجلسی همسو با دولت، پس از برد کشور در عرصه بین‌المللی به برد مردم در عرصه داخلی و در برابر تمامیت خواهان تبدیل کنند و از احتمال بسیار قوی سیطره گفتمان انحصار طلب بر قوه قانونگذاری کشور پیشگیری کنند، و این امر حاصل نخواهد شد جز با انتخاب کسانی که در حد و قواره نمایندگی مردم بوده و بتوانند یار و پشتیبان دولت در تحقق وعده‌هایش باشند.
این انتخاب دقیق تحقق نخواهد یافت جز با نادیده گرفتن تمام ملاحظات و شاخصاب باطل تعلق زبانی، جغرافیایی، محلی، خویشاوندی و باندی. باید به جد به این نکته خطیر نیز تفطن یابیم که مجلس نهادی سیاسی است و نماینده نه یک مدیر بلکه یک شخصیت سیاسی است و از دیگر سو عامل توسعه نیافتگی منطقه ما هم سیاسی است و اگر ما بر اساس ملاحظات و شاخص‌های غیر اکتسابی کاندیدا، وی را انتخاب کنیم راه را برای تداوم ارتباطات خویشاوندی و باندی و طایفه‌ای هموار می‌کنیم و به باز تولید فرهنگ رانت خواری و خویشاوند بازی یاری می‌رسانیم.

۷ .در پایان لازم است بار دیگر تاکید کنیم که اگر یاری و همدلی و همفکری یاران فرهیخته و اهل سیاست نبود و اگر تشویق و دلگرمی تمامی دوستان و همراهان اصلاح طلب نبود یقینا ما نمی‌توانستیم قدم در این راه دشوار بگذاریم. قدردان همه هستیم و همچنان نیازمند یاری و دستگیری همه دوستان و همراهان و همدلان. سر افرازی و سعادت ملت‌مان آرزوی همیشگی ماست.

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم / موجیم که آسودگی ما عدم ماست

اصلاح طلبان مریوان و سروآباد