صلاح‌الدین خدیو:   بایکوت انتخابات، عوارض و عقب‌ماندگی‌هابرای ما کردها سوای از استدلال‌هایی که به نفع مشارکت ملت ایران در انتخابات پیش رو و رای آنها به جریان اصلاح طلب به منظور جبران ویرانگری‌های گذشته و گام نهادن در مسیر توسعه و مردم‌سالاری وجود دارد، دلایل و عوامل عینی‌تر و دم دست‌تری هم برای خالی نگذاشتن عرصه و مشارکت معنادار و هدفمند در انتحابات وجود دارد؛
۱- زمانی ساختار سیاسی، خواهان مشارکت ما بود ولی به هر دلیل گزینه امتناع در میان ما طنینی رساتر داشت. اکنون که قریب یک ربع قرن از تغییر ذائقه سیاسی‌مان می‌گذرد، ساختار سیاسی در برابر انتفاع مشارکت ما، امتناع شراکت را برگزیده است، با این وصف چاره ای نیست غیر از این که از طریق صندوق رای و روش‌های مدنی روی حق طبیعی و مشروع‌مان برای داشتن سهم برابر در مدیریت‌های کلان و میانی و حق زیست و توسعه برابر تاکید نماییم. تجربه امتناع شیعیان عراقی از مشارکت در تاسیس دولت عراق در اوان استقلال این کشور که محرومیتی هفتاد ساله در پی داشت و بایکوت پروسه سیاسی از جانب عرب‌های سنی در سال ۲۰۰۵ که موجب تزلزل همیشگی جایگاه‌شان شد و تجربه خود ما در اوایل انقلاب، نمونه‌هایی ناب از غفلت از فرصت‌های تاریخی سیاست نهادی هستند که از کف رفتنشان تبعات و عوارضی دیرپا و غیر قابل جبران دارد. نمونه‌اش همین انسداد اداری استان آذربایجان غربی و جایگاه‌هایی که در اثر غفلت و غیبت ما پر شده‌اند و اکنون جد و جهدی سترگ می‌طلبد تا دگربار حق را به حقدار رساند.
۲- تجربه نشان داده که مردم کردستان غیر از سال‌های دهه شصت در انتخابات‌های مکرر با نرخ مشارکتی قریب به سایر مناطق کشور شرکت کرده‌اند. بنابرین فراخوان تحریم نه مفید است و نه ممکن، می‌ماند هدفمند کردن و معنادار کردن این مشارکت در غیاب ساز و کارهای حزبی و ابتنای آن بر مصلحت عمومی و ابتعاد آن از گزینش‌های قومی و قبیله‌ای و طائفه‌ای. امری که متاسفانه باعث شده در دوران پس از انتخابات کمتر مردم بهره از مشارکتشان ببرند.
۳- با در نظر گرفتن موارد بالا لازم است در انتخابات آتی، با حضور در پای صندوق‌های رای در شهرهای مختلف کردستان با رای به کاندیداهای پاک‌دست، دارای سوابق روشن، متعهد به کار جمعی، دارای بینش سیاسی و دیدگاه کلان نسبت به مساله توسعه و مشارکت در کردستان و نزدیک و یا متمایل به اصلاح طلبان، دین خود برای توسعه و زیست برابر‌ برای مردم‌مان و نسل‌های آتی فرزندان کردستان ادا کنیم.