هیوا نیوز: انتخابات به پایان رسید. پیام روشن و قاطع مردم با وجود رد گسترده‌ی صلاحیت‌ها: نه به افراط و تندروی، نه به تحجر و بیزار کردن مردم و جوانان از دین و نظام، نه به افترا، تهمت و خشونت و آری به منطق و اعتدال و امید و آری به آرامش و امنیت و رفاه بود.
فشار و بمباران تبلیغاتی رسانه‌های مهندسی شده‌ی پیش از انتخابات و همسو با رسانه‌های بیگانه بر روی مردم برای انحراف افکار آنان و هدایت به جریان افراط‌گرایی و تندروی و ایجاد موج افترا و تهمت انگلیسی و بیگانه خواندن هر مخالفی و سرانجام ناباوری آنان از نتیجه‌ی شمارش آرا، نشان از فروپاشی جریانات تندرو و بی‌تاثیر بودن این رسانه‌ها و خسر الدنیا و الآخره شدن سرمایه‌گذاران آنان است.
شاید تنها دستاورد این جریان اقلیت، تلاش برای پایین آوردن آمار مشارکت در شهرستان‌ها و مناطقی مانند کردستان در انتخابات و ایجاد فضای بدبینی بود که باز هم موفقیت آنان در این حوزه به نسبت محدودیت‌ها بسیار اندک بود. چرا که اگر نیروهای مورد نظر مردم تایید صلاحیت می‌شدند، میزان مشارکت بسیار بیشتر از اینها بود. همان گونه که در انتخابات ۹۲ مردم کردستان معادلات و نوع نگاه به کردها را با حضور شگفتی‌سازشان بر هم زدند. اما این دوره مردم به دلیل رد صلاحیت‌ها ناچار به گزینه‌های موجود و حداقل‌ها رای دادند.
این رای دادن معنادار و با دستان بسته در حافظه‌ی تاریخ خواهد ماند که تحت چه شرایط نابرابری مردم کردستان به پای صندوق‌ها رفتند و تحت چه فشاری برای انتخاب بهترین گزینه‌ی موجود و به امید بهتر شدن فردای خود و فرزندان‌شان رای خود را به صندوق‌ها ریختند. آنان هم که تحت هر نام و عنوان و جریانی به مجلس راه یافته‌اند باید به خوبی این هوشیاری و تیزبینی مردم کردستان را به عنوان مردمی با هوش سیاسی بالا شناخته باشند و در مجلس متفاوت دهم در جهت منافع آنان گام بردارند. اصول‌گرایان معتدل و منطقی نیز که شأن و شخصیت‌شان را از همین مردم دارند، با درک این پیام و برائت‌ از افراط‌گرایی، صف خود را از تندروها و افراطیون جدا کرده و در راستای این منافع ملی و مردمی حرکت درست‌تری انتخاب کنند.
اما نتایج کلی آرای مجلس شورای اسلامی و خبرگان و خانه‌تکانی خانه ملت با همین حداقل‌ها و «سنگ‌های بسته»، در مجموع پیام قاطع اکثریت ملت ایران را نشان داد که یک نظام و مجلس همراه مردم می‌خواهند. مردمی که نمی‌خواهند شیرینی لغو تحریم‌ها و نتایج برجام که حاصل سال‌ها فشار برگُرده‌های آنان بوده به تلخی بیانجامد. مردمی که مجلس تندرو نمی‌خواهند تا کشورشان را به جنگ بکشاند و نتیجه‌ی خون‌ها و زحمات و استراتژی نظام در دور کردن سایه‌ی جنگ‌های موجود منطقه از سرشان را بر باد داده و جنگ را با تندروی‌ها به سان دولت گذشته، به فضای شهر و خانه‌هایشان بکشاند. مردمی که خواستار شفافیت در معرفی مفسدین اقتصادی و ویژه‌خواران و رانت‌خوارانی هستند که تمام توان مالی و انسانی و رسانه‌ای خود را برای بقای خود در این انتخابات گذاشتند تا بتوانند دوباره به حیات و بقایشان به قیمت فشار بر روی اکثریت مردم ادامه دهند.
دستاورد مهم دیگر این انتخابات، انتخاب عقلانیت و حفظ آرامش توسط خود مردم بود. در فضای تحریک به شورش و آشوب که توسط افراطیون داخلی و رسانه‌های ضدایرانی به آن دامن زده می‌شد تا فضا را امنیتی کنند، خویشتن‌داری و صبوری مردم و گروه‌های اعتدال‌خواه و اصلاح‌طلب تا رسیدن به یک نتیجه‌ی مدنی و عقلانی، یک پیروزی دیگر برای خردگرایی و اعتدال و درسی دیگر برای تمام فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است که: آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت. شیرینی پیروزی حاصل از این اتفاق و یکدلی گوارای وجودتان باد.