ناصر خالدیان: شبکه‌های اجتماعی مجازی را اگر نگاه کنید یا پای کامنت برخی سایت‌ها؛ گاهی تعدادی افراد کراوات بسته با سبیل پت و پهن را از بازماندگان یک جریان خاص و مضمحل شده‌ی سیاسی با سران مخفی و نامریی که زمانی رفیق فابریک و دست راست صدام در کشتار کردها و ایرانیان بودند می‌بینید که مدام مشغول فحاشی به همه چیز هستند.
یادم هست مثلاً خانمی عکس گلی می‌گذاشت و زیرش می‌نوشت: یک گل زیبا. بعد یکی از اینها می‌آمد کامنت می‌نوشت: افسوس که دیگر با این رژیم هیچ گلی نمی‌روید.
بعد خانم مثلاً می‌نوشت: فردا با همسر جان میریم خرید. بعد این می‌آمد و می‌نوشت: این رژیم در حال نابودی است. قدرت خرید مردم را گرفته و متاسفم که شما به این روز افتادید.
بعد آن خانم مثلاً می‌آمد و می‌نوشت: امروز برای بچه‌م مامی‌شورت خریدم. بعد طرف می‌آمد و می‌نوشت: سرنگون باد این رژیم که شما مجبور شدید خودتان بیرون بروید و مامی‌شورت بخرید.
کاملاً هم در کارش جدی بود. کاری به عقاید اینها و افراد دگم نداریم. این که هر چیزی و هر انتقادی در جای خودش باشد مهم است. اگر قرار بر انتقاد باشد نه تنها این دولت بلکه دولت‌های قبلی و بعدی هم همیشه موجب انتقاد هستند و هر کدام ضعف‌های زیادی دارند که هر کسی به راحتی می‌تواند آنها را ببیند. اصلاً همه‌ی دولت‌ها نقدخورشان ملس است بس که هر کدام عیب و ایرادی دارند. همین دولت تدبیر و کلید را اگر بتکانیم کلی عیب و ایراد دارد که همه می‌دانند و هر فرد عادی و غیرخبرنگاری هم می‌تواند معایبش را بزرگ کند (از شما چه پنهان ما هم چند نقد در مورد برخی مدیران فعلی توی خشاب آماده داریم). مهم این است که این دولت‌ها را وادار به کار کردن برای مردم کنیم و ضمن نقد، اگر نقاط مثبتی می‌بینیم آنها را تشویق کنیم تا حداقل جوگیر شوند که چقدر خوبند و ادامه بدهند!
مدت‌هاست که وضعیت برخی رسانه‌ها در کردستان به وضعیتی شبیه این دچار شده است. انگار همه یک نوع ادبیات واحد و انگار افرادی مخفی و ناشناس و کراوات بسته و سبیلو نشسته باشند پشت این سایت‌ها و رسانه‌ها و تنها قصد و هدف‌شان «براندازی رژیم» یا حداقل بحران‌سازی در ایران و کردستان است. موج و جریانی که تا همین چند سال پیش و در دولت گذشته (که لابد برایشان خوب بوده) وجود نداشت و از نظر آنها کوچک‌ترین نقطه مثبت و امیدی هم جز فضای تیره و تار و سیاهی که به مخاطب می‌دهند وجود ندارد. آنچنان هم در این راه قضیه را شور و «غرقه‌سازی» کرده‌اند که مخاطب هم شک می‌کند که آیا واقعاً نیت جنگ جناحی یا کینه‌های شخصی از این «منتقدان یهویی» است یا به خاطر مردم. یعنی کاری کرده‌اند که اگر عیب و ایرادی هم وجود داشته باشد آن‌قدر از نظر روانی ذهن مخاطب را غرقه‌سازی کرده‌اند که دیگر کسی باور نمی‌کند. به عنوان نمونه و سرمشقی برای کار «خبرنگار منتقد» شدن، ادبیات مشابهی از برخی از این خبرها را می‌آوریم تا بدانید این نوع منتقد شدن و در این فضا چقدر ساده است:

 

نخواستیم روحانی… مرسی… اَه
در افتتاحیه کارخانه سیگارسازی سقز میلیون‌ها نفر از اهالی این شهر با انتقاد شدید از اقدامات دولت در کردستان گفتند: دولت آمده به جای کارخانه هواپیماسازی و کشتی‌سازی برایمان سیگارسازی آورده و فردا هم حتماً کارخانه مواد مخدر و حتی سینما هم برایمان می‌زنند. نخواستیم روحانی، مرسی…اه.
افتتاح کارخانه سیمان دیواندره نیز موجی از اعتراض علیه اقدامات دولت در منطقه به وجود آورد. اهالی دیواندره ضمن نکوهش شدید این اقدامات، خواستار توجه به وضعیت «چوارقاش» به جای این گونه پروژه‌های بی‌فایده شدند.
افتتاح لاستیک‌سازی و پتروشیمی کردستان هم به عنوان لکه‌ی رنگی بر دامن منطقه موجب افزایش نرخ بیکاری ۹۹ درصدی کردستان به صد و اندی درصد گردید. میلیون‌ها تن از اهالی دهگلان ضمن تجمع در برابر پتروشیمی خواستار برچیده شدن این اقدامات بی‌فایده دولت در کردستان شدند. در این تجمع یکی از اعتراض‌کنندگان گفت: ای مسوولین به داد مردم برسید. یک نفر هم گفت: آخ پام.
بهره‌برداری از معدن طلای ساریگونی قروه یکی دیگر از اقدامات منفی و بی‌فایده‌ی دولت در کردستان بود که پای خارجی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های نابودکننده خارجی را به اینجا باز کرد که قصد آنها کشتن و مسموم کردن مردم با آرسنیک است نه سرمایه‌گذاری. و اگر نبود تحمل و مدارای ما، در اعتراض به این اعمال از دیوار سفارت قزاقستان هم بالا می‌رفتیم. ضمناً در مراسم افتتاح هم موز زیادی خوردند.

 

سوتی وحشتناک خبرگزاری دولت
سایت خبرگزاری دولت در یک سوتی بسیار وحشتناک و شاید هم به عمد به جای سرمایه‌گذاری نوشت: سرمایه‌گزاری. این نشان می‌دهد که دولت تدبیر و امید در کردستان هنوز الفبای اولیه سرمایه‌گذاری را بلد نیست و قصد آنها به جای سرمایه‌گذاری بازی با مخاطبان است.
یادآوری می‌شود دست‌اندرکاران ما در تلاشی طاقت‌فرسا و جانکاه، شبانه‌روز در حال یافتن و درآوردن جملات منفی و غلط‌های تایپی رسانه‌های وابسته به دولت به خاطر شما مردم هستند.

 

ناکارآمدی دولت در بارندگی ابرها در کردستان
سازمان هواشناسی وابسته به دولت در آخرین پیش‌بینی خود هوای هفته آینده را مقداری صاف تا نیمه‌ابری پیش‌بینی کرد. این در حالی است که مردم کردستان انتظار داشتند هفته آینده هوایی ابری بر آسمان سیاه و پر از فلاکت خود در دولت به اصطلاح امید ببینند و اگر دولت مهروز بود اکنون به خواسته مردم عمل می‌کرد و کلی ابر می‌آورد توی سفره‌ی مردم. بی‌کفایتی دولت در این مورد جای شرم و خجالت هم خوب چیزیه و وا خدا مرگم بده دارد.

 

کردستان با بی‌تدبیری دولت به زباله‌دان تبدیل شده است
به گزارش ما از آنجا، به نقل از همان‌جا، صبح روز گذشته تعداد ده‌ها کیسه آشغال در سطح شهر مشاهده شد. شهروندان معترض به این وضعیتی که دولت برای آنان به وجود آورده در توماری به امضای هزاران تن که به سایت ما رسیده است از اهمال دولت در کردستان اعلام انفجار کردند.
یک منبع موثق به نقل از یک منبع ناموفق گفت: وجود این همه آشغال در کردستان و این همه زباله، نشان از سیاست‌های بد دولت در زمینه بهداشت و سلامت شهروندان و عدم توجه حتی به شهروندانی است که ناآگاهانه به آنان رای داده‌اند.

 

کردستان به طور کلی نیست و نابود شد
مهندس «افزود» از کارشناسان همکار ما طی گفتگویی صمیمانه و با پیژامه در منزل ایشان گفت: وضعیت صنایع و معادن و کشاورزی و دامداری و دامپروری و باغداری و ورزش و فرهنگ و هنر و آب و هوا و همه چیز در کردستان بسیار فاجعه‌بار است و تمام کردستان به خاطر وجود این دولت در حال نابود شدن است.
افزود افزود: تمام اینها نتیجه رای به این دولت است.
مهندس افزود دوباره افزود که افزوده باشد: این دولت به اصطلاح تدبیر و به اصطلاح امید، خیلی به اصطلاح سیاست‌های غلطی در پیش گرفته است از جمله عدم دادن پست مدیریت به بنده.