Farzad Navidi سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، تولد دوباره‌ی توسعهفرزاد نویدی: بیستم خرداد سال ۹۴ با انتصاب دکتر بهرام نصراللهی زاده به عنوان نخستین رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان بعد از احیا، این سازمان به سمت و سوی نقش و جایگاه اصلی خود سوق داده شد و فعالیت های حدود ۹ ماهه این سازمان نشان می دهد که سازمان مدیریت و برنامه ریزی در کردستان رویکرد توسعه ای را دنبال می کند.
برگزاری جلسات هم اندیشی با نخبگان، گروه های مرجع و افراد با نفوذ، برگزاری جلسات آموزشی برای مدیران و کارشناسان با رویکرد توسعه، دعوت از استادان دانشگاهی و صاحب نظران طراز اول کشور در رشته های مختلف برای سخنرانی در استان و تبیین برنامه های این سازمان از سوی رئیس و معاونان آن از جمله فعالیت های ۹ ماهه این سازمان است که بعد از احیای دوباره می تواند کارنامه قابل قبولی باشد.
اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی بخواهد در طراز جایگاه و نام خود در استان کردستان ظاهر شود نه تنها اقدام بدی نیست بلکه می تواند نوید یک افق و چشم انداز روشنی برای کردستانی باشد که می خواهد با شتاب در جهت توسعه گام بردارد.
اگر به پیشینه سازمان مدیریت و برنامه ریزی در کشور ما نگاهی بیاندازیم می بینیم که این سازمان نقش مهمی در تدوین برنامه های توسعه ای و برنامه ریزی در جهت عملیاتی کردن این برنامه ها داشته است امری که در دو دولت قبلی نادیده گرفته شده و به اذعان کارشناسان آسیب های زیادی در نبود این سازمان به کشور وارد شد به طوری که کشور ما فاقد یک نظام تدبیر و برنامه ریزی بود.
رئیس دولت نهم در سال ۸۶ دستور به انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی داد و کشور ما عملا در جریان فعالیت دولت های نهم و دهم فاقد سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود و دولتمردان وقت اعتقادی به نظام تدبیر و برنامه ریزی نداشتند در حالی که در آن دوران اغلب کارشناسان حوزه اقتصادی و برنامه ریزی این اقدام دولت وقت را غیرکارشناسی، شتاب زده و بدون مطالعه می دانستند اما دولتمردان احترامی به دیدگاه های کارشناسی نداشتند.
دکتر روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی خود در سال ۹۲ یکی از برنامه های خود را احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد و به وعده خود نیز عمل کرد و در دولت یازدهم این سازمان مجددا احیا شد.
سازمان برنامه و بودجه در سال ۱۳۲۷ برای نخستین بار با تصویب برنامه هفت ساله عمرانی اول با نام سازمان برنامه پایه گذاری شد وظیفه این سازمان مراقبت و نظارت بر اجرای برنامه بود.
سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از ادغام دو سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه مطابق مصوبه ۱۶ اسفند ۱۳۷۸ شورای عالی اداری تأسیس و در ۱۷ تیر ۱۳۷۹ نمودار تشکیلاتی آن تصویب و به اجرا در آمد پس از انحلال این سازمان در سال ۱۳۸۶ به دستور رئیس دولت نهم٬ معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی تاسیس و بخشی از وظایف آن را به عهده گرفت.
با آغاز کار دولت دکتر حسن روحانی، زمزمه های احیا این سازمان شنیده می شد و در نهایت در ۱۹ آبان ۱۳۹۳ با دستور رئیس جمهور و تصویب شورای عالی اداری با ادغام دو معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور احیا شد.
در تاریخ ۸ دی سال ۱۳۹۳ دکتر حسن روحانی در اجرای اصل ۱۲۶ قانون اساسی طی حکم جدید محمدباقر نوبخت را به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منصوب کرد.
این سازمان در استان کردستان نیز ۲۰ خرداد سال ۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد و توسعه کردستان را محور برنامه های خود قرار داده و بر اساس اعلام رئیس این سازمان دیگر قرار نیست سازمان مدیریت و برنامه ریزی تنها به برگزاری جلسات شورای برنامه ریزی و توزیع بودجه استان بپردازد بلکه برنامه های کلان تری منطبق بر قانون و جایگاه این سازمان برای توسعه کردستان دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان معتقد است: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید جایی برای استفاده از نظریات و ایده های نخبگان و صاحبنظران باشد و در استان این کار را خواهیم کرد.
بهرام نصراللهی زاده گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید مغز و قلب توسعه استان باشد و قابلیت و استعدادهای منطقه را شناسایی کند.
وی با بیان اینکه این سازمان نباید به عنوان قلک دولت برای پرداخت پول به دستگاه ها دیده شود گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید برنامه های توسعه را تدوین و زمینه های پیشرفت و توسعه استان را فراهم کند.
این سازمان اکنون با احیا دوباره، پایگاه اطلاع رسانی در فضای اینترنت طراحی کرده و به صورت شفاف اقدام به اطلاع رسانی در حوزه کاری خود می کند و اگرچه به طور کامل ساختار اداری آن استقرار نیافته اما در طول این مدت کوتاه، کارهای اساسی و زیربنایی فراوانی در حوزه ترویج و توسعه فرهنگ توسعه و کارآفرینی انجام داده و اجرای این برنامه ها همچنان در دستور کار این سازمان قرار دارد.
اینکه برخی ها از نقش آفرینی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان در روند توسعه استان نگران باشند جای تامل دارد، سازمانی که براساس قانون وظیفه ای خارج از این ندارد. اگرچه در دو دولت قبل این سازمان نادیده گرفته شد و به طور کلی منحل گردید گویا علاقه مندان به آن تفکر از اینکه سازمانی دلسوزانه در راستای توسعه کردستان با استفاده از نظرات نخبگان، متخصصان و صاحب نظران و اهل فن برنامه ریزی می کند احساس نگرانی می کنند اما مهم مردم هستند که در خرداد ۹۲ به تفکری جواب مثبت دادند که سازمان مدیریت و برنامه ریزی را احیا کرد.