شب‌بو بخشا کارشناس مسوول کتاب و کتابخانه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: در سال ۹۴ شاهد انتشار ۳۷۷ هزار و ۹۰۰ جلد کتاب در ۲۵۰ عنوان بودیم که نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ با رشد ۴۰ درصدی مواجه بوده است.
وی افزود: از این تعداد ۷۵ هزار جلد در ۴۶ عنوان را کتاب های ترجمه و ۲۰۵ هزار و ۱۰۰ جلد در ۲۳۳ عنوان را کتاب‌های چاپ اولی تشکیل می‌دهند.
بخشا خاطر نشان کرد: ۱۷ عنوان کتاب در ۱۷۲هزار و ۸۰۰ جلد را کتاب‌های چاپ مجدد تشکیل می‌دهند و در این مدت نیز ۹۰ عنوان کتاب به زبان کردی در استان منتشر شده است.
وی به نگاه ویژه دولت یازدهم به حمایت از ناشران کردستان و تسریع در روند صدور مجوز به کتاب‌های کردی اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۴۵ انتشاراتی در کردستان مشغول به فعالیت هستند که خوشبختانه در دولت یازدهم شاهد نگاه حمایتی نسبت به آنان هستیم.
بخشا افزود: خرید چند صد جلدی آثار منتشر شده از ناشران توسط وزارت ارشاد، اجرای طرح عیدانه کتاب و اهدای تسهیلات حمایتی از جمله مواردی بوده که در این مدت به آنان ارایه شده است و در سال ۹۵ نیز تداوم خواهد داشت.
کارشناس مسئول کتاب و کتابخانه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان گفت: روند رو به رشد انتشار کتاب در استان از ابتدای سال جاری نیز همچنان تداوم داشته است و از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۴۰ عنوان کتاب به زبان‌های فارسی، کردی و عربی در استان منتشر شده است.
نماینده ناشران و کتاب فروشان سنندج در اتحادیه چاپ و نشر نیز در این خصوص اظهار کرد: متاسفانه توجه به مبحث کتاب و کتابخوانی در اولویت مسوولان و متولیان امر نیست و هر روز شاهد افزایش ناملایمات نسبت به این عرصه هستیم.
شهروز سامانی افزود: سیاست‌های غلط در حوزه کتاب موجب شده است تعداد تیراژ کتاب‌های منتشر شده هم اکنون در بیشتر مواقع به زیر هزار نسخه برسد و ناشران دیگر رغبتی به هزینه کرد در این عرصه نداشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: اعمال سلیقه‌های شخصی موجب طولانی شدن روند صدور مجوزها شده است و همین امر زمینه را برای گسیل مولفان به کشورهای همسایه و چاپ آثار خود بدون مجوز ارشاد در این کشورها فراهم کرده است.
وی افزود: در کنار این بی مهری‌ها برخی افراد سودجو نیز زخم‌ها و دردهای حوزه کتاب را با سودجویی‌های خود از جمله رواج دانلودهای غیر مجاز و اسکن صفحات کتاب‌های تازه منتشر شده، تازه‌تر می‌کنند.
وی افزود: در برخی مواقع نیز خانواده‌های مولفان متوفی از محل حق انتشار و تجدید چاپ آثار نزدیکان متوفی خود درآمدی کسب می‌کنند و چرخ زندگیشان را می‌چرخاند اما به دلیل کاهش استقبال‌های مردمی و گسترش دانلودهای غیر مجاز، شاهد صدمه به این قشر نیز هستیم.
مسوول رسیدگی به شکایات اتحادیه چاپ و نشر سنندج افزود: یک مولف پس از سال‌ها زحمت و مرارت موفق می‌شود اثری را منتشر کند اما در کمال ناباوری توسط افرادی سودجو از صفحات آثار این مؤلفان اسکن به عمل می‌آید و بر روی سایت‌های غیرمجاز قرار می‌گیرد و این امر هم بر مولف اثری مخرب دارد و هم موجب جلوگیری از فروش کتاب وی در کتابفروشی‌ها می‌شود.
این ناشر کردستانی ابراز امیدواری کرد معضلات و مشکلات حوزه کتاب با نظارت و حمایت درست و منطقی متولیان و مسوولان رفع شود و استان فرهنگی کردستان بیش از این در حوزه نشر آسیب نبیند.
سامانی خاطرنشان کرد: با توجه به رصدها و نیازسنجی‌هایی که توسط اتحادیه چاپ و نشر صورت گرفته است اگر صدور مجوزها به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تفویض شود شاهد تسریع در انتشار آثار مولفان خواهیم بود.
مسئول انتشارات آراس کردستان نیز اظهار کرد: تبلور فرهنگ، آیین و سنن هر قوم و ملتی در آثار مکتوب آن قوم است و استان فرهنگی کردستان نیز از این مهم مستثنی نیست.
سعدی سجادی افزود: متاسفانه به دلیل بی مهری هایی که در چند دهه اخیر به حوزه کتاب کردستان شده است می توان گفت که به استان فرهنگی کردستان جفا شده است.
وی خاطرنشان کرد: فضا برای حضور ناشران کردستانی در نمایشگاه‌های استانی در نقاط مختلف کشور روز به روز تنگ‌تر می‌شود و دو سال است که اجازه نمی‌دهند ناشران کردستان در نمایشگاه کتاب ارومیه حضور پیدا کنند.
وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم در دولت یازدهم که مسوولان کشوری و استانی دغدغه حمایت از حوزه نشر و کتاب را دارند جلوی این بی‌قانونی‌ها و اعمال سلیقه‌های متعصبان برخی افراد گرفته شود.
سجادی اظهار داشت: برگزاری سالانه نمایشگاه کتاب در استان کردستان همچون استان‌های دیگر کشور یکی از درخواست‌های برحق ناشران است و انتظار داریم این مهم در سال جاری محقق شود.
وی همچنین از طولانی شدن صدور مجوزها گلایه کرد و افزود: از ۱۰ مرداد سال ۹۱ کتاب‌هایی را برای صدور مجوز ارائه کرده‌ایم که هنوز پاسخی از سوی وزارت ارشاد دریافت نکرده‌ایم.
رییس اتحادیه چاپ و نشر سنندج نیز در این خصوص اظهار کرد: هم اکنون ۱۵ ناشر و ۸۰ کتاب فروشی در این شهرستان فعال هستند که همگی دارای دغدغه‌های مشترک هستند.
فرید عزت پور افزود: تاخیر در صدور مجوزها، عدم ارائه تسهیلات به ناشران، حذف سلیقه‌ای بسیاری از مطالب دینی، عدم اجازه فروش کتاب ناشران کردستانی در دیگر استان‌های کشور و عدم اجازه شرکت در نمایشگاه‌های استانی و بین المللی از جمله این دغدغه‌های مشترک است.
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از این ناشران به امید حمایت‌های وزارت ارشاد همچنان به ادامه کار مشغول هستند اما مشکلات مالی آن‌ها و عدم حمایت‌ها موجب شده است که تیراژ آن ها به ۳۰۰ تا ۵۰۰ جلد کاهش یابد.
رئیس اتحادیه چاپ و نشر سنندج اظهار داشت: سال‌ها پیش از کردستان عراق برای چاپ کتاب به استان کردستان رجوع می‌کردند اما امروز امکانات چاپ استانی همچون سلیمانیه با امکانات کشور امارات برابری می‌کند.
عزت پور افزود: کمبود امکانات صحافی و بروز نبودن آن، عدم پرداخت تسهیلات، مشکل مالیات و ارزش افزوده، عدم برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی از سوی ارشاد و انجام سفارشات ادارات و بانک ها به خارج از استان از دیگر مشکلات صنعت چاپ و نشر کردستان است که امیدواریم با نظارت و مسوولیت‌پذیری متولیان امر این دغدغه‌ها رفع شود.
وی همچنین به مشکلات حمایتی بیمه چاپخانه‌ها اشاره کرد و گفت: بسته‌های حمایتی بیمه تامین اجتماعی شامل کارگاه‌های بالای پنج نفر نمی‌شود و این موجب تعدیل کارگران یا عدم توسعه چاپخانه‌ها می‌شود.
عزت پور به اعمال بالاترین میزان نرخ مالیات‌ها بر ناشران و چاپخانه‌های استان از دیگر آسیب‌ها و دغدغه‌هایی نام برد که موجب شده است هزینه‌های سنگینی بر حوزه نشر استان تحمیل شود.
وی افزود: تأخیر در صدور مجوز کتاب مشکل تمامی انتشاراتی‌‌های کردستان است و متأسفانه این روند همچنان بدون پاسخ باقی مانده است.
جلال قلعه شاخانی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز در این خصوص اظهار کرد: به منظور حمایت از ناشران و فعالان حوزه کتاب در استان هر کاری از دست ما برآید انجام خواهیم داد.
وی افزود: در دولت یازدهم شاهد ارائه بسته‌های حمایتی از ناشران و مولفان هستیم که این بسته‌ها در قالب خرید نسخه‌های آثار منتشر شده و حمایت یارانه‌ای در قالب طرح عیدانه و طرح‌های پیش رو صورت گرفته و می‌گیرد.
قلعه شاخانی اظهار داشت: استان کردستان ظرفیت‌های بالایی در حوزه نشر دارد و معتقدیم اختصاص هرگونه اعتباری در این حوزه یک نوع سرمایه‌گذاری برای توسعه فرهنگی استان است.