به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ علیرضا آشناگر در مراسم افتتاح ساختمان اداری سازمان بازرسی استان کردستان در سنندج با بیان این مطلب اظهار داشت: امروز این پروژه ساختمانی افتتاح می شود که قرار است محل استقرار مسؤولینی باشد که مسؤولیت نظارت بر حسن اجرای امور در دستگاه‌های اجرایی و اداری استان را دارند که زمینه ایجاد همکاری و هماهنگی بیشتر را در دستگاه‌های اجرایی استان فراهم خواهد کرد.

وی افزود: باید از منظر اداری به موضوع حرمت به قانون و ضرورت قانون گرایی و پرهیز از قانون گریزی پرداخت.

آشناگر خاطر نشان کرد: قانون گرایی و پرهیز از قانون گریزی دغدغه همه مردم و هر حکومت و خصوصا در نظام اسلامی است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان تصریح کرد: مراجع مختلفی را برای نظارت بر حسن جریان امور در نظر گرفته اند و این دغدغه مردم بوده و بر اساس تحقیقاتی که انجام شده متاسفانه میزان پایبندی به قانون در بین برخی ادارات و دستگاه‌ها و مسؤولان خیلی زیاد نیست.

وی همچنین افزود: بهبود این وضعیت دغدغه نظام است و هر حکومتی نهادهایی را برای کنترل دستگاه‌های اجرایی در نظر می گیرد و در کشور ما بر طبق اصل ۱۷۴ قانون اساسی قوه قضاییه برای قانونمند کردن امور دستگاه‌های مختلفی نظیر دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی را برای اعمال نظارت تعبیه کرده است.

معاون سیاسی استاندار کردستان گفت: دادگستری نیز یکی از مراجع اصلی رسیدگی به شکایات و مشکلات مردم است و بصورت طبیعی اعمال نظارت می کند و در این راستا دیوان عدالت اداری و بازرسی هم اختصاصاً اقدامات دولت و دستگاه‌های دولتی را پیگیری می کند.

وی خاطر نشان کرد: در مجموع دیوان عدالت اداری و بازرسی هر دو مرجعی هستند که با دریافت شکایات و هم رسیدگی و بررسی اعتراضات و تهیه گزارشات و بعد به طور طبیعی گزارش تخلفات را به مراجع اختصاصی تخلفات اداری و گزارشات جرائم را به مراجع قضایی و حتی اگر تخلفی هم در تنظیم بخش نامه ها باشد به دیوان عدالت اداری برای ابطال تصمیمات غیر قانونی ارائه می کند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: در واقع بروز تخلف به دلیل عدم توجه به تقواست و در حقیقت یکی از دلایلی که تمایل نداریم قانونمند شویم و بیشتر تمایل داریم قانون را دور بزنیم این است که این امر به فرهنگ تبدیل نشده و باید تلاش جدی برای اعمال نظارت دقیق و قوی و برخورد جدی با متخلفین صورت گیرد تا در این زمینه فرهنگ سازی شود.

آشناگر تصریح کرد: این امر باید در سطوح پایه دنبال شود تا احترام گذاشتن به قانون برای همه ما به یک اصلی جدی تبدیل گردد.

معاون سیاسی استاندار کردستان با بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس اصل ۵۷ قانون اساسی قوای سه گانه نظام جمهوری اسلامی زیر نظر مقام معظم رهبری اعمال وظیفه می کنند و قوای جمهوری اسلامی مستقل از همدیگر هستند یعنی نباید هیچ تمایلی برای دخالت در وظایف همدیگر داشته باشند.

آشناگر ادامه داد: در این راستا بر اساس اصل ۵۸ اقدامات قوه مقننه از طریق مجلس شورای اسلامی انجام می شود.

وی گفت: تصمیمات نمایندگان در قالب مصوبه مجلس شورای اسلامی وقتی به تایید شورای محترم نگهبان برسد و ابلاغ شود٬ لازم اجراست.

آشناگر تصریح کرد: بر اساس اصل ۱۳۷ قانون اساسی هرکدام از وزیران مسؤولیت انجام وظایف خاص خود هستند و در مقابل رییس جمهور و مجلس شورای اسلامی مسؤولیت دارند و باید پاسخگو باشند.

آشناگر ابراز داشت: بر اساس بند دو ماده یک مصوبه شورای عالی اداری در سال ۱۳۷۷ تعیین شده که استاندار نماینده عالی دولت در استان ها است و در برابر رییس جمهور و هیات وزیران مسؤولیت دارد و پاسخگوست .

وی گفت: بر اساس بند هشت همین مصوبه انتصاب مدیر کل و یا بالاترین مقامات دستگاه های اجرایی و اداری استان و پروژه های ملی که در استان اجرا می شود توسط وزرا و یا بالاترین مقام دستگاه ذیربط با هماهنگی استاندار انجام می شود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان افزود: تاکنون هم این مصوبه به جزء در مواردی نظیرانتصاب مدیر کل صدا و سیما و فرماندهان نواحی و فرماندهان انتظامی در این قضیه از طرف دیوان نقض نشده است فقط یک اصلاحیه ای مربوط به صدا و سیما بود و اعلام شد که چون صدا و سیما زیر نظر مقام معظم رهبری است و شورای نظارت بر آن نظارت می کند در این قسمت تا بحال حذف و اصلاحی صورت نگرفته یعنی این مصوب همچنان جاری و پابرجاست.

آشناگر تاکید کرد: بر اساس بند دو ماده هشت همین مصوبه عزل مدیران کل توسط شخص وزیر و فقط با اطلاع و نه هماهنگی استاندار انجام می شود.

وی تصریح کرد: وقتی در وزارتخانه ای یک مدیر کل را به هر دلیلی تشخیص می دهد که در جایی دیگر از آن استفاده شود این حق طبیعی هر وزیری است برای بهبود امور جایی تشخیص دهد تغییراتی را بدهد.

آشناگر تصریح کرد: در این فرایند وزیر این مدیر کل را انتخاب و به استاندار هم برابر مصوبه ابلاغ کرده و استاندار هم به طور طبیعی توانمندی، تخصص، تعهد وی را بررسی و تایید کرده و در ادامه مراجع تایید صلاحیت نیز این مدیرکل را تایید نموده و از هر حیث اثبات می شود که این فرد می تواند این مسؤولیت را بپذیرد.

معاون سیاسی استاندار کردستان با بیان این مطلب که حالا این سوال مطرح می شود که آیا وزیر محترم یا استاندار محترم در این زمنیه کاری خلاف قانون انجام داده اند؟ در بخشی دیگر از سخنانش گفت: در این موارد مر قانون اجرا شده است.

آشناگر در ادامه گفت: حالا شاهد عکس العمل هایی در برابر یک تصمیم قانونی هستیم که استاندار محترم در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان بیان داشته که از این به بعد روال بر این است که وزیر محترم با هماهنگی استاندار مدیر کل را انتخاب کرده می کنند و این امر کاملا قانونی است.

وی اظهار داشت: طبق قوانین حقوقی و حتی دستورات دینی ما اگر درجایی اختلافی وجود داشت و قول های متقاوتی بود به دقت باید شنید وبهترین و احسن ترین قول ها را بپذیریم.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در بخشی دیگر از سخنانش گفت: متاسفانه بجای این تعامل ما را دعوت به دوئل می کنند و باید متذکر شوم که بکارگیری این الفاظ اصلا در شأن شخصیت های حقیقی و حقوقی ما نیست و این الفاظ مربوط به فیلم های وسترن و متعلق به جوانان شیفته غرب قرن های قبل بوده و مروبط به حالا نیست و با توجه به معنی دوئل یعنی اینکه یکی از طرفین باید حذف شود.

وی افزود: اما ما بنا بر این نداریم به مسائل حاشیه ای بپردازیم چون ما و شما در حقیقت باید مرجع خدمت رسانی به مردم باشیم.

آشناگر اذعان داشت: در انتصابات وزیر و استاندار تشخیص می دهند که این فرد بهتر می توانند در این عرصه خدمت کند و همه باید بپذیریم.

وی خاطر نشان کرد: چرا باید نپذیریم و اعلام جنگ می کنیم، مسلما در نهایت این برخوردها اصلاً در راستای منافع استان نیست.

آشناگر ادامه داد: هرکسی که کارآمدی، تخصص دارد مدیریت استان با تمام توان نسبت به جذب این افراد توانا اقدام کرده و برای خدمت بهتر به استان از این افراد استفاده کرده و برای خدمت به مردم آماده هر کاری هستیم.

وی تصریح کرد: ما با این برادران نیز مشکلی نداریم و اهل دوئل هم نیستیم و به جای این مسائل با شما دست برادری٬ همکاری و دوستی دراز می کنیم و به شما هم توصیه می کنیم که قدر این مردم را بدانیم و برای عمران و آبادانی استان تلاش کنیم تا قطار توسعه در استان کردستان با شتاب بیشتری به حرکت درآید.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان ابراز داشت: باید بجای این مباحث طرح های بزرگ را تعریف کرده و همه موظف به پیگیری آن باشیم .

آشناگر یادآوری کرد: در چند سال اخیر بهبود چشم گیری در روند رسیدگی به شکایات و برخورد با تخلفات داشته ایم که باید همه با هم برای رفع موانع و مشکلات تلاش کنیم.

وی در پایان گفت: ما توصیه مقام معظم رهبری را با تمام وجود باور داریم تاکید می کنیم که بازرسی کل کشور مزاحم ما و دستگاه ها نیست بلکه نگاه و چشم بیناست و همکاری و گزارشات سازمان بازرسی می تواند به ما برای تسریع و اصلاح در روند امور کمک کند.