محمد دره‌وزمی خود را به عنوان مدیر دولت تدبیر و امید متعهد به شعارهای دولت برای توسعه کردستان دانست و افزود : مردم کردستان انتظار توسعه دارند و این انتظار آنها نیز به حق است و باید تلاش کنیم کردستان در مسیر توسعه قرار گیرد و مردم کردستان به رفاه و آسایش برسند.
او خود را پاسخگو به افکار عمومی دانست و اعلام کرد از هر گونه نقد منصفانه و دلسوزانه، ارایه راهکار و پیشنهاد با هدف توسعه استان استقبال می کنیم.
دره‌وزمی افزود: با توجه به مشکلات بیکاری و توسعه نیافتگی کردستان، انتظارات مردم از این سازمان زیاد است اما در واقع به تنهایی نمی توانیم در حوزه توسعه نقش آفرین باشیم.
رییس سازمان صنعت معدن و تجارت در ادامه به تشریح عملکرد ۲۲ ماهه خود در این سازمان پرداخت و گفت: برای اینکه مشکل آمارهای غیرواقعی قبلی را برطرف نماییم پایش وضعیت صنعت استان را در بدو ورود به سازمان انجام داده‌ایم.

 

آمار واقعی واحدهای تولیدی کردستان: ۷۳۷ واحد
محمد دره‌وزمی با اشاره به اینکه هزار و ۳۴پروانه بهره برداری در استان صادر شده است گفت: از این تعداد ۱۴۳ پروانه فاقد هرگونه تجهیزات تولیدی و وجود خارجی و ۱۵۳پروانه نیز تنها یک سوله خالی هستند، بنابراین این آمار را نباید جزو واحدهای استان حساب کرد.
دره وزمی آمار واحدهای تولیدی استان را اکنون ۷۳۷ واحد اعلام کرد و افزود: از این تعداد که مبنای تحلیل‌های آماری است ۱۳۲ واحد معادل ۱۸درصد تعطیل، ۲۴۴ واحد نیمه فعال و ۳۶۱واحد با ظرفیت بالای ۵۰ درصد کار می کنند.
وی خاطرنشان کرد: این واحدهای تولیدی در دولت تدبیر و امید تعطیل نشده‌اند و از قبل باید از آمار خارج می‌شود چون دیگر به عنوان یک واحد تولیدی قابل احیا به حساب نمی‌آیند.
او اشتغال اسمی این تعداد واحد را ۱۴ هزار و اشتغال واقعی را هشت هزار و ۵۰۰نفر اعلام کرد و گفت: تلاش ما در اولویت اول احیای واحدهای راکد ونیمه فعال و اشتغال شش هزار اشتغال از دست رفته و تحقق ظرفیت اشتغال اسمی آن است.
این مقام مسوول مشکل همه واحدهای راکد فقط سرمایه در گردش ندانست و افزود: این واحدها مشکلاتی از جمله بازاریابی٬ مدیریت٬ ماشین‌آلات و روش تولید دارند.
وی نبود واحدهای تولیدی بزرگ در بخش صنعت را مهم‌ترین مشکل در کردستان عنوان کرد و افزود: حدود ۵۳ درصد از واحدهای موجود در کردستان با ظرفیت اشتغال‌زایی زیر ۱۰ نفر فعالیت می‌کنند.
وی گفت: ۴۳.۵ درصد بین ۱۰ تا ۵۰ نفر، دو درصد بالای ۵۰ تا ۱۰۰ نفر و ۱.۵ درصد نیز با ظرفیت اشتغال بالای ۱۰۰ نفر فعال هستند.
دره‌وزمی اظهار کرد: وجود این واحدهای بزرگ و تأثیرگذار در بخش صنعت موجب حمایت از واحدهای کوچک می‌شود که برای پر کردن این خلأ از روز ورودم به سازمان تاکنون ایجاد واحدهای پیشران در استان را در دستور کار قرار دادم.

 

تلاش دولت برای جذب سرمایه‌گذار خارجی در کردستان
وی عدم حضور شرکت‌های مادر تخصصی در کردستان یکی از ضعف‌های مهم در استان عنوان کرد و گفت: خیلی از شرکت‌های مطرح که در بسیاری از استان‌های فعال هستند، پایشان به کردستان باز نشده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان تصریح کرد: از اوایل سال گذشته تاکنون پای دو شرکت معتبر مادر تخصصی شامل ایدرو و امی‌درو را به استان باز کردیم که در حال حاضر شرکت امی‌درو در ایجاد زنجیره فولاد کردستان برای پرهیز از خام‌فروشی سرمایه‌گذاری و شرکت ایدرو نیز دو تفاهم‌نامه منعقد کرده‌ایم که کارخانه گسترش تایر که سال گذشته کلنگ آن زده شده در همین راستا صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه با تکیه بر سرمایه‌گذاری‌های داخلی نمی‌توانیم به توسعه استان امیدوار باشیم، افزود: جذب سرمایه‌گذار خارجی راهکار اصلی رسیدن به موفقیت در این حوزه است.

دره وزمی از دیگر سرمایه گذاری های خارجی انجام شده در استان را مربوط به ساخت کارخانه سیگار در سقز خواند و بیان کرد: شرکت فراسازان توتون آپادانا با مشارکت سرمایه گذار ترکیه ای با سرمایه گذاری اولیه بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان اقدام به ساخت کارخانه سیگار در سقز کرده که هم اکنون عملیات خاکبرداری آن هم به اتمام رسیده است.

 

 

اوایل سال آینده کارخانه لاستیک بارز کردستان به بهره برداری می رسد

وی  عنوان کرد: با کمک دولت مشکلاتی که برسر راه اتمام پروژه احداث کارخانه لاستیک بارز استان قرار داشت برطرف شده و در اوایل سال آینده این کارخانه با اشتغالزایی بالغ بر یک هزا رنفر به بهره برداری می رسد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اعلام اینکه پتروشیمی کردستان هم در یکی دوماه آینده به صورت رسمی افتتاح می شود، اظهارداشت: با افتتاح این صنایع بزرگ در استان تحرک جدی در بحث صنعتی ایجاد می شود.

دره وزمی بیان کرد: شرکت سیمان کردستان که در حال حاضر تنها واحد صنعتی بزرگ استان است سال گذشته با مشکلاتی مواجه شد که به جد پیگیر حل مشکلات این شرکت شدیم.

وی اظهارداشت: علاوه بر شرکت مذکور شرکت قند کردستان هم در ارتباط با تامین شکر خام که به دلیل قطع آن از سوی وزارت جهادکشاورزی صورت گرفته بود، با مشکلاتی روبه رو شد، که آن را برطرف کردیم.

وی عنوان کرد: از دیگر واحدهای تولیدی استان که در سال گذشته به دلایل مختلفی تعطیل شد، کارخانه ایستک بود که با تشکیل جلسات مختلفی در وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری و کمک مالک این طرح قرار شده در یکم تیرماه امسال به بهره برداری مجدد برسد و اشتغال ازدست رفته آن باردیگر احیا شود.

 

لیست معادن کردستان و بهره‌برداران آن به صورت شفاف اطلاع‌رسانی خواهد شد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان اینکه تاکنون جواز تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن در سقز با سرمایه‌گذاری یک سرمایه‌گذار عراقی با عنوان شرکت الماس شرق صادر شده است، گفت: زمین اجرای این طرح تهیه شده و تغییرات کاربری زمین نیز انجام گرفته که تا یک ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

دره‌وزمی خاطرنشان کرد: در سال جاری دو واحد کنسانتره با ظرفیت یک میلیون تن در کردستان به بهره‌برداری می‌رسد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در ادامه سخنان خود گفت: هر چند کردستان به دلیل تنوع مواد معدنی جزء استان‌های معدنی بوده، اما ظرفیت معدنی آن بالا نیست.
وی گفت: ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع قرارداد اکتشاف در استان منعقد شده است.
محمد دره‌وزمی با بیان اینکه در مجموع ۳۶۴ پروانه معدنی در کردستان داریم، اظهار کرد: ۲۱۶ معدن از این تعداد معدن سنگ لاشه هستند که در زمینه ساختمانی و عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
وی اضافه کرد: ۱۴ معدن سنگ آهن، ۲۱ معدن پوکه، ۶۴ معدن سنگ تزئینی، یک معدن باریت، ۲ معدن طلا، معادن سیلیس، فلدسپات، گچ، آهک و پزولان در مجموع با ظرفیت ۶۰۰ میلیون تن به عنوان ذخیره قطعی معادن در استان است که ذخیره بالایی نسبت به ظرفیت برخی معادن در سایر استان‌های کشور نیست.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان تصریح کرد: باید از این ظرفیت در راستای فرآوری و تولید ارزش افزوده و تولید ثروت استفاده کرد که سازمان صنعت، معدن و تجارت از این مسئله غافل نیست.
وی از صدور جواز تاسیس برای فرآوری‌‌های معدنی در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: از فرآوری هیچ نوع مواد معدنی در کردستان غافل نیستیم و اقدامات لازم در این راستا انجام شده است تا جایی که یکی از دو شرکتی که در زمینه فرآوری پوکه در کشور فعالیت می‌کنند در کردستان است.
دره‌وزمی اضافه کرد: ۲ معدن طلا شامل طلای ساریگونی قروه و معدن طلا در سقز وجود دارد که معدن طلای ساریگونی قروه بهره‌برداری شده و معدن طلای سقز نیز فرایند سرمایه‌گذاری را طی می‌کند.
وی به روند واگذاری معدن طلای قروه از سال ۷۸ به شرکت انگلیسی رتینتو و بعد از آن شرکت ایرانی قزاقی زرکوه اشاره کرد و گفت: طلای سقز نیز در سال ۹۱ به شرکت خاک چینی واگذار شده و هیچ معدن طلایی در حال حاضر برای واگذاری در کردستان وجود ندارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان اظهار کرد: البته واگذاری دو معدن طلای استان نیز قبل از دولت یازدهم صورت گرفته و لیست اسامی معادن به صورت کامل بر خروجی سایت سازمان قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شاید برخی‌ها اصلا به سایت سازمان مراجعه نکنند به منظور پاسخگویی به افکار عمومی و جلوگیری از ایجاد ذهنیت منفی نسبت به حوزه معدن در دولت تدبیر و امید، لیست معادن و بهره‌برداران آن ظرف چند روز آینده به صورت روشن و شفاف از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.
دره‌وزمی اضافه کرد: مدعی هستیم بر اساس صداقت عمل کرده و اگر معدنی به کسی یا شرکتی واگذار شده در چارچوب قانونی انجام گرفته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: کارخانه طلای زرکوه در طول ۱۸ ماه به بهره‌برداری رسید که برای بیش از ۴۵۰ نفر شغل ایجاد کرد.
وی گریزی هم به فراوری سنگ‌های تزیینی و اقدامات انجام شده در این راستا زد و اظهار داشت: در زمینه مصنوعات سنگی، ۲۸ کارگاه در سطح استان با اشتغال‌زایی یک‌هزار نفر ایجاد شده و با استفاده از سنگ‌های پرت مرمر، مصنوعات بسیار زیبایی توسط آنها ساخته می‌شود.

 

کار مطالعاتی معدن در این دولت در طول تاریخ استان بی‌سابقه بوده است
دره‌وزمی با تاکید بر این مسئله که کردستان برای رسیدن به توسعه نیازمند کار جمعی و همگانی است، اظهار کرد: توسعه کردستان عزم جدی دولتمردان را می‌طلبد که احساس می‌کنیم این عزم وجود دارد اما باید آن را عملیاتی کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان به بحث اکتشاف معادن در استان کردستان و اقدامات انجام گرفته در این بخش نیز اشاره کرد و بیان داشت: در همین راستا ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع قرارداد اکتشاف در استان بسته شده است.
دره‌وزمی گفت: انجام این کار مطالعاتی در این زمینه در طول تاریخ کردستان بی‌سابقه بوده است که ۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر آن در قروه و بیجار و مابقی مربوط به شهرستان سقز است.
وی خاطرنشان کرد: انجام این کار مطالعاتی وضعیت موجود زیر زمین استان کردستان در بحث ذخایر معدنی را به ما نشان می‌دهد که خوشبختانه نتایجی که در مرحله نخست این مطالعات بدست آمده، بسیار نویدبخش است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان گفت: در حال حاضر نیز فرایند انعقاد قرارداد اجرای مراحل بعدی این مهم که حدود ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مکعب است را طی می‌کنیم.

 

تقویت صادرات و ایجاد بسته حمایتی اقتصاد مقاومتی از برنامه‌های ماست
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در ادامه سخنان خود به حوزه تجارت استان نیز اشاره کرد و گفت: کردستان ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و از طریق مرز رسمی باشماق مریوان در سال گذشته ۴۷۴ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شد که نسبت به سال های قبل کاهش داشته است.
دره وزمی ظرفیت صادرات در کردستان را بالا دانست و افزود: در نظر داریم با ایجاد شرکت های تخصصی صادراتی، تقویت صادر کنندگان و اجرای بسته حمایتی اقتصاد مقاومتی در راستای ارتقای جایگاه صادرات استان تلاش کنیم.
توسعه کردستان نیازمند همدلی و همراهی تمام دلسوزان اعم از مدیران دولتی تا نمایندگان مردم و مشارکت همه جانبه مردم است، همه باید همراه و همگام و همزبان و همقدم باشیم و توسعه را به عنوان وجه مشترک همه افراد و گروه ها پیگیری نماییم.
در جهت رسیدن به توسعه در استان نیازمند کار جمعی هستیم و معتقدیم توسعه استان به تنهایی توسط مدیران دولتی امکانپذیر نیست بلکه همه دلسوزان استان باید دست به دست هم بدهند و توسعه را محقق کنند.
او گفت: حق نداریم به خاطر نقطه نظرات شخصی ، توسعه کردستان را عقب بندازیم بلکه همه باید با تلاش و هم افزایی در فکر جذب سرمایه گذار و تسهیل گری و سرمایه گذاری در استان باشیم.
او از نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی نیز خواست با مسوولان دولتی دست به دست هم بدهند و ر راستای توسعه استان تلاش کنند چرا که با جزیره ای فکر کردن به اهداف مورد نظر نمی رسیم.