بسم‌ الله الرحمن الرحیم

در خصوص وقایع اخیر در سروآباد و درگیری‌های مسلحانه، ضمن محکوم کردن این حرکات کور نظامی و ناامن کردن کردستان، بسیار متاسفیم که در عصر اطلاعات و آگاهی و پیشرفت وسایل ارتباطی و اینترنت و ماهواره‌ها، عده‌ای ماجراجو به نام دفاع از کرد و کردستان؛ همچنان به شیوه اقدام مسلحانه و روش‌های کهنه و منسوخ و ‌بازی با آمار کشته‌شدگان در رسانه‌هایشان روی آورده‌اند. اینک شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کردستان ، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت تعدادی از فرزندان غیور ایران و کردستان به خانواده داغدارشان و ملت بزرگ ایران با تاکید بر خواست عمومی اکثریت مردم کردستان که همانا آرامش و امنیت کامل است چند نکته را یادآوری می‌کنیم:
۱- شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کردستان، به عنوان مجموعه‌ای بزرگ و فراگیر از جریانات سیاسی و اجتماعی کردستان که شأنیت خود را از آرای اکثریت مردم به اعتدال و اصلاحات دارد، تاکید می‌نماید این اقدامات نظامی با توجه به مشکلات اساسی و اقتصادی مردم کردستان در حال حاضر که منتظر اجرای پروژه‌های کلان اقتصادی و سرمایه‌گذاری و یا طرح‌هایی نظیر منطقه آزاد تجاری بانه مریوان و خواهان آرامش و ثبات و امنیت پایدار در مرزها هستند، بیش از آن که حتی سر سوزنی به نفع مردم کردستان باشد موجب میلیتاریزه شدن فضا و نابودی آینده فرزندان آنان خواهد بود.
۲- تاکید می‌گردد دشمن مشترک همه‌ی ما چه جریان‌های موافق و چه مخالف جمهوری اسلامی؛ جریان تکفیری و داعش است که هر آن منتظر ناآرامی در مرزهای ایران هستند تا بلافاصله به درون مناطق مرزی رخنه کرده و به فجایعی دست بزنند که در سوریه و عراق روزانه می‌بینید و آن هنگام شاید سران و آمران این گروه‌ها بیشتر متوجه شوند که این گونه حرکات نظامی کور، چه کمک بزرگی نه به مردم کردستان و ناسیونالیسم کُرد که به تکفیری‌ها و داعش خواهدبود. همان گونه که ناآرامی‌های اوایل انقلاب در کردستان موجب خیانت برخی از این سران به مردم‌شان و همکاری با ارتش صدام در ریختن خون بی‌گناهان شد. این سیاست خانمان‌برانداز و نقشه کودکانه با دیدگاه منسوخ نسبت به کردستان و این شیوه‌ی تبلیغ به قیمت خون و ویرانی؛ چیزی جز یک ماجراجویی بی‌حاصل و به قیمت تباهی آینده فرزندان کردستان نیست و از برنامه سران این گروه‌ها که با این اعمال نشان داده‌اند فاقد کمترین شناخت سیاسی از اوضاع هستند و موجب ریختن خون جوانان کرد از هر دو طرف شدند، مطمئناً در پیشگاه تاریخ و افکار عمومی مردم کردستان به عنوان یک خیانت بزرگ نام برده خواهد شد.
۳- این نگاه کهنه به کردستان با همان ادبیات و نگاه ۴ دهه پیش، دور از منطق سیاسی و عقلانی و دور از شناخت شرایط ژئوپولیتیک حال حاضر در خاورمیانه است. بهتر آن است گروه‌های مخالف، دستاوردها و تلاش‌های نظام جمهوری اسلامی در ۴ دهه گذشته در کردستان را با وجود تمام تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی برای پیشرفت و اعتلای کردستان در تمام زمینه‌های عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی ببینند و نسل تازه‌ای را که با علم و دانش و تسخیر کرسی‌های علمی و جایگاه‌های اجتماعی، کردستان را در دنیا سربلند کرده‌اند با مجموع تمام اقدامات خودشان که جز عقب‌ماندگی و شعارهای کهنه و بیهوده برای مردم و جوانان کرد در پی نداشته است، مقایسه کنند. بر این باوریم چه بسا جوانان خوش‌فکر همین گروه‌ها در اوایل انقلاب اگر در مسیر درست هدایت می‌شدند و به جای جنگ فرسایشی مسلحانه و آلت دست شدن عده‌ای سران منفعت‌طلب، مسیر توسعه کردستان را در دست می‌داشتند، اکنون کردستان وضعیت بسیار بهتری داشت و رهبران و سران این گروه‌ها به همین دلیل و بابت این به کجراهه بردن‌ها و این خون‌های ریخته شده در کردستان در زیر تیغ سوال‌های این نسل پرسشگر و نوین کردستان و وجدان تاریخ هستند.
۴- بر این باوریم همان گونه که دوران جنگ‌های ایذایی و روش‌های سنتی مبارزه در بسیاری نقاط دنیا به پایان رسیده و اکثر ملت‌های دنیا در تلاش برای تولید و رساندن سطح رفاه ملت خود به دیگر ملت‌های پیشرفته دنیا هستند، این اقدامات مشکوک و در شرایط ملتهب منطقه، حاصل نقشه‌ی دشمنان کردستان و ایران است تا به قیمت خون مردم کردستان، اهرم فشاری با استفاده از اختلافات نژادی و مذهبی بسازند تا از آن طریق بلکه بتوانند به نظام جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنند. اما اکثریت مردم کردستان نشان داده‌اند که هرگز موافق و همراه این نوع حرکات نبوده و راه خود را با سربلندی و افتخار از جهل و تعصب و نژادپرستی و تندروی جدا کرده و نقشه‌ی راه آنان صلح و آشتی و اعتدال و تلاش برای امنیت پایدار برای رسیدن به توسعه و رفاه است.
امیدواریم این حوادث با هوشیاری و آگاهی بیشتر مردم پایان پذیرفته تا با امنیت و آرامش شاهد اعتلا و سربلندی کردستان عزیز در لوای پرچم عزتمند جمهوری اسلامی باشیم.

 

شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان کردستان