به گزارش هیوانیوز، نباتی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برگزاری چنین برنامه هایی در معرفی فرهنگ و فولکلور غنی کردستان نقش بزرگ و تاثیر گذاری دارد.
وی به برگزاری هفته فرهنگی در بندر انزلی اشاره کرد و گفت: این برنامه بسیار عالی برگزار شد و مردم نیز استقبال بسیار گرمی از آن کردند که نشان از علاقه مردم دیگر نقاط کشور به آداب و رسوم و فرهنگ کردستان دارد.
نباتی اظهار کرد: نمایش و ارائه فرهنگ کردستان به صورت زنده و حضوری و با حضور هنرمندان کرد، بازتاب و تاثیرش بسیار بیشتر از نمایش های غیرحضوری است بنابراین توصیه می کنم مسئولان، استمرار برگزاری چنین برنامه هایی را مد نظر داشته باشند.
وی در ادامه گفت: باید تلاش کنیم برنامه هایی را در شان فرهنگ کُرد و کردستان برگزار کنیم تا زمینه رشد و توسعه هر چه بیشتر آن را فراهم کنیم.
نباتی به ضعف مالی بیشتر هنرمندان کردستانی اشاره کرد و افزود: مسئولان باید توجه ویژه ای به این قشر فرهیخته داشته باشند تا آنان نیز بتوانند با انگیزه ای بیشتر به هنر و فرهنگ این منطقه خدمت کنند.
این هنرمند سقزی اظهار کرد: گاهی کم کاری هایی در زمینه معرفی جاذبه های فرهنگی کردستان شده است که با برگزاری برنامه هایی مانند بندرانزلی، می توان این کاستی ها را جبران کرد.
وی گفت: سعی کنیم اجرای برنامه های فرهنگی را تنها محدود به داخل کشور نکنیم و آن را به خارج از کشور نیز انتقال دهیم تا رونق بیشتری به فرهنگ استان داده و بیشتر به مردم جهان شناسانده شود.
نباتی در پایان از مسئولان کردستان و استان گیلان برای برگزاری هفته فرهنگی کردستان قدردانی کرد.
هفته فرهنگی کردستان از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ شهریور در فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان اجرای این استان برگزار شد.
برنامه های هفته فرهنگی کردستان با هدف احیای فرهنگ اصیل کشور، ارتباط مناسب بین اقوام، ایجاد تعادل وجود مشترک اقوام ایرانی و فراهم نمودن فضایی شاد و مفرح برای گردشگران تدارک دیده شده بود.
برپایی سیاه چادر و نمایشگاه صنایع دستی و غذاهای محلی، اجرای نمایش های آیینی و سنتی، موسیقی نواحی و فولکلور، نمایش خیابانی، شب شعر اکران فیلم از برنامه های این هفته بود.