Zahed Sharifpour آیا مجلس همگام دولت است؟زاهد شریف‌پور* ۱. با نگاهی به آمار آراء نمایندگان مجلس در روز یازدهم آبانماه به سه وزیر پیشنهادی می توان گفت تمامی آراء اخذ شده معنادار هستند. فخرالدین احمدی دانش آشتیانی که در مجلس نهم با هفتاد رأی موافق و ۱۷۱ رأی مخالف نتوانست وارد هیأت دولت شود، در مجلس دهم با ۱۵۷ رأی موافق (بیش از دو برابر آرای موافقین در مجلس نهم) توانست رأی اعتماد کسب کند. مسعود سلطانی فر، همان کسی که در اوایل دولت یازدهم برای وزارت ورزش و جوانان به مجلس نهم معرفی شد با ۱۱۷ موافق و ۱۴۸ مخالف آن روز از قافله دولتی ها جا ماند اما امروز در همین دولت و برای همان وزارتخانه با ۱۹۳ موافق و ۷۲ مخالف رأی اعتماد گرفت. در مورد وی نیز ملاحظه می شود که تعداد مخالفین به بیش از نصف کاهش یافته است. رضا صالحی امیری نیز که در ۵ آبان ۹۲ به عنوان وزیر ورزش و جوانان معرفی شد با ۱۰۷ موافق و ۱۴۱ مخالف نتوانست به مقام وزارت برسد، اما امروز پس از گذشت ۳ سال و به تاریخ ۱۱ آبان ۹۵ برای وزارتخانه ارشاد که طی این ۳ سال و خصوصاً ماه های اخیر محل مناقشه دولت و مخالفین بود با ۱۸۰رأی موافق و ۸۹ رأی مخالف توانست وزیر فرهنگ و ارشاد شود. پس با نگاهی کوتاه به آمارها در میابیم که مجلس دهم تا حد زیادی با مجلس نهم متفاوت است.
۲. منشأ این تفاوت کجاست و چگونه شکل گرفت؟ در باره مدیریت دولتمردان دولت های نهم و دهم سخن های بسیار گفته شده. اما بعد از هشت سال سکانداری آن دولت، اراده مردم برآن قرار گرفت که هدایت قوه اجرایی را به دست کسی بسپارند که نظم و نظامی برای تدبیر امور داشته باشد. بنا بر این از طریق دَمِ دست ترین ابزار دموکراسی یعنی انتخابات، در خرداد۹۲ با رأی به روحانی تدبیری اندیشدند. روند همراهی مردم و دولت بدون همگامی مجلس ادامه داشت تا اواخر سال ۹۴. همزمان با کلید خوردن انتخابات ۹۴ نگرانی های طرفین (دولت و ملت از یکسو و مخالفین و دلواپسان از سوی دیگر) ظهور و بروز می یافت. یک سال قبل در چنین روزهایی بحث بر روی آمدن یا نیامدن افرادی بود که بنا بر اصل تغییر بایستی جایگزین تعداد زیادی از کسانی می شدند که با تکیه بر صندلی های سبز و با دردست داشتن تریبون های مختلف به هرآنچه که نمی اندیشیدند خیر و صلاح مُلک و ملت بود. این افراد نگران بودند. نگران همان صندلی و تریبون. بنا بر این از طریق ابزارهایی که در اختیار داشتند، آنچه در توان داشتند و به کمک همفکران خود در خارج از مجلس از ثبت نام، تأیید صلاحیت افراد و در نهایت جلوگیری از ورود منخبین مردم به مجلس اقدام کردند (از جمله ماجرای مینو خالقی منتخب مردم اصفهان).
۳. در هفت اسفند نود و چهار لیست اُمید صاحب بیش از نیمی از صندلی های مجلس در جریان رأی گیری ملت ایران شد ( ۱۵۸ نفر میثاق نامه لیست امید را امضا کردند). اصلاح طلبان و اعتدال گرایان به دلیل تنگناهایی که در آن قرار داشتند با دستان بسته این لیست را فراهم کردند به همین دلیل قابل پیش بینی بود که جمع قابل توجهی از افرادی که بدون هیچ نوع عقبه سیاسی و یا از روی ناچار و عواملی از این قبیل در لیست قرار گرفته بودند بعد از ورود به مجلس و در جریان انتخاب هیأت رئیسه و رؤسای کمیسیون ها آنگونه که باید عمل نکنند و در نهایت نیز بعد از شکل گیری سه فراکسیون ولایت، مستقلین و اُمید، تعداد افراد فراکسیونی که برآمده از این لیست بود از صد نفر تجاوز نکرد. اما در آخر، مجلس دهم به صورتی شکل گرفت که اکثریت آن را اعتدال گرایان و اطلاح طلبان شکل دادند و همین وجه اختلاف این دوره با دوره قبل است که در جریان رأی اعتماد به سه وزیر پیشنهادی ظهور و نمود بیشتری یافت. به گونه ای می توان گفت این پژواک خواست و اراده ملت بود. ملتی که قدم در راه توسعه از راه اعتدال و منش اصلاحات گذاشته اند.
۴. در جریان جلسه رأی اعتماد نمایندگان به وزرای پیشنهادی، صدای دو گروه شنیده می شد. گروهی اقلیت که با صدایی بلند با تکرار چند کلید واژه تمام سعی شان را به کار بستند تا سخنان خود را به کرسی بنشانند. صدای این گروه در یک دهه اخیر روز به روز بلند تر شده است و هرچه بیشتر در تنگنا قرار بگیرند صدایشان بلند تر می شود، غافل از اینکه گوش شنوایی برای آن پیدا نمی شود هرچند شاید نانشان در آن باشد. شاهد بودیم که مخالفین فقط بر روی نکاتی تأکید می کردند که طی این سال ها به وفور تکرار شده است. هیچوقت از زبان آنان نشنیدیم که چرا در میان وزرا زنان حضور ندارند یا چرا اهل سنت حضور ندارند؟ صدای گروه دیگر صدای کسانی بود که به دفاع از دولت و وزرا می پرداختند. صدای این گروه شاید بلند نبود اما تا حدی میتوان گفت همان بود که مردم میخواستند. هرچند به این گروه نیز انتقاداتی وارد است که لازم به بررسی است. اما نکته حایز اهمیت در اینجا این است که هیچکدام از این دو طیف و بویژه گروهی که صدایش بلندتر بود هیچ بحث و نکته کارشناسی در مورد وزارتخانه ها و برنامه های وزرا نداشتند و این نشان از این است که مخالفت ها و تا حدی نیز موافقت ها کمتر از روی دلسوزی و نگرانی از آینده است.
۵. در هرحال پس از اما و اگر فراوان کابینه ترمیم شد. هریک از وزارتخانه هایی که از فردا با وزیر جدید اداره می شوند از اهمیت خاص و ویژه برخوردارند. وزارت آموزش و پرورش که امروز بیشترین وقت را به خود اختصاص داد به عنوان زیربنا و اساس و آینده این جامعه با مشکلات بسیاری دست به گریبان است. در وزارت ارشاد بیشترین مناقشات در چندماهه اخیر صورت گرفته است. همچنین وزارت ورزش و جوانان که بحث جوانان در آن تا حد زیادی کمرنگ شده است از بی سامانی رنج می برد. کار مجلس نشینان در مورد این سه وزیر و سایر وزرا امروز تمام نشد، بلکه تازه شروع خواهد شد که به سه شکل خواهد بود. تعداد کمی از نمایندگان به صورت کارشناسی به بیان کاستی ها می پردازند و سعی در ارائه راه حل دارند (همگامان واقعی). تعداد دیگری نیز همچنان با صدای بلند سعی در مخالفت نه به قصد اصلاح که به قصد اخلال در کار دولت دارند( مشهور به دلواپسان). گروه سوم نمایندگانی هستند که باید اذعان کرد که جمع زیادی از آنان تنها به یک حضور و غیاب در مجلس اکتفا کرده و بیشتر وقت خود را صرف مناسبات، باندبازی، لابی گری و… برای خود و اطرافیان می کنند و این عمل خود را نیز همراهی و همگامی با دولت می نامند. این گروه در بسیاری مواقع تعیین کننده هستند و بحث می تواند بر سر آنان بیشتر باشد.
در پایان باید گفت مجلس دهم اولین آزمون خود را با دولت برگزار کرد و مردم چشم انتظار همکاری بیشتر این دو در رفع مشکلات هستند. آری. می توان چشم امید به همکاری دولت و مجلس بست.

* کارشناس ارشد جامعه‌شناسی