سعید جلیلی بدون هیچ دلیلی به کردستان آمد و در دانشگاه کردستان علیه رای مردم و برجام سخنرانی کرد. برای کسانی که یادشان نمانده و می‌خواهند «دلیلی» بر این امر داشته باشند، یادآوری می‌کنیم سعید جلیلی همان کسی است که مساله اقوام ایرانی برایش هیچ اهمیتی نداشته و رای اقوام را قبول نداشت و حتی یک بار هم به کردستان نیامد. رییس ستاد وی در کردستان نیز در اعتراض به همین اهانت وی به اقوام در خرداد ۹۲ استعفا داد. حال چگونه وی پاشنه‌اش را ور کشیده و به کردستان آمده تا بلکه دل کردها را برای رای گرفتن به دست بیاورد؟
سعید جلیلی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در کردستان تنها ۳۰ هزار رای داشت یعنی حتی کمتر از رای یک نماینده مجلس یا عضو شورای یک شهر کوچک. هر کس دیگری جای حامیان او بود حساب کار دستش می‌آمد که مردم کردستان چنین تفکر و شخصیتی را به طور مطلق قبول ندارند و هزینه کردن روی چنین فردی هم که نه چهره و کاریزمایی دارد، نه سابقه مطلوب و نه برای اقوام ایرانی احترام قائل است، بی‌فایده است.
جلیلی آمده بود که بگوید من خوبم و همه بدند. وی در سایه فضای امنی که برای امثال او و احمدی‌نژاد وجود دارد و برای دیگران نه، با حمله به برجام، حمله به دولت، حمله به مذاکره‌کنندگان و حمله به آرای مردم کردستان که کمترین رای را از آنجا آورد گفت: «معنای برد-برد در منطق آمریکا یعنی اگر برای ایران بردی باشد اما همراه برد برای کدخدا نباشد باید از آن صرف نظر کرد و هدف دشمن از برجام ۲ صرف نظر از بردهایی است که به ضرر کدخداست».
با احتساب این سخنان و تبلیغات جلیلی و دار و دسته‌‌اش مشخص می‌شود تمام آن سال‌هایی که وی و تیم شکست‌خورده‌اش میلیاردها دلار هزینه روی دست مردم ایران گذاشتند که بروند مذاکره کنند، در اصل دنبال مذاکره و حل کردن چیزی نبوده‌اند و اصولاً نمی‌خواسته‌اند توافقی شکل بگیرد! بلکه فقط رفته‌اند موزی بخورند و بزنند توی پوزه‌ی آمریکا و برگردند.
جلیلی در این تبلیغات انتخاباتی گفت: «دولت مقتدر دولتی است که بتواند رضایتمندی عموم را حفظ کند نه رضایتمندی عده‌ای خواص». البته میزان رضایتمندی عمومی مردم ایران را از خود وی به عنوان چهره‌ای از دلواپسی و نمادی از دوران تاریک احمدی‌نژاد و رای ناچیز دلواپسان به وی را دیدیم که به همان قول معروف دانشجویان، بسیار کمتر از رای یک کمدین تلویزیونی بود.
جلیلی می‌گوید: «اگر می‌خواهیم در فضای تنفس مردم گشایش و طراوتی ایجاد شود راه آن فرو ریختن خساراتی است که انحصارات عده ای خاص به دور اقتصاد کشور کشیده است». معنی طراوت را هم از انبوه چپاول‌ها و اختلاس‌های همان عده‌ی خاص و «ویژه‌خوار» در دوران ایشان دیدیم و حال وی با دست گذاشتن روی مشکلات اقتصادی و بیکاری که امثال خود وی و همفکرانش باعث و بانی آن بوده و هستند، در حال ایز گم کردن و تطهیر تاریخ شرم‌آوری هستند که خود در آن نقش داشته‌اند.
دلواپسان پس از سوختن احمدی‌نژاد با نهی رهبری از دخالت در انتخابات، به ضریحی دخیل بسته‌اند که امامزاده‌ای در آن نیست و جز هزینه‌های کلان برای خود آنان فایده و خروجی ندارد. تصمیم به شکستن رای روحانی از سر لجاجت و عناد و به هر قیمت ممکن بیش از آن که به زیان مردم باشد، چهره‌ی خود آنان را آشکارتر خواهد کرد.
جلیلی راهی که آمده به کردستان است نه دلواپس‌آباد. اینجا مهد مردمی با هوش بالای سیاسی است و تاریخ بزرگی از تجربه و عقلانیت سیاسی را دارند و هرگز مطیع و پیرو امثال جلیلی نخواهند شد حتی اگر تمام تریبون‌ها و رسانه‌های تمامیت‌خواه و پشتوانه قدرت و ثروت را داشته باشند و حتی اگر شبانه‌روز امید مردم را ناامید کرده و جلوی معیشت و گشایش کار آنان را بگیرند، بهتر از همه می‌دانند که حق با کیست و باطل با چه کسی است.