سه شنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۵

درباره ما

Close
آخرین خبر با عنوان ، جریان اصلاحات «پسا هاشمی» در 12 ساعت قبل منتشر شده است .
»   فرهنگ و هنر, مقالات  »   سطحی‌نگری و لودگی، تهدید بزرگ دانشگاه
448 views
۳ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۱۵
سطحی‌نگری و لودگی، تهدید بزرگ دانشگاه

به بهانه حضور رامبد جوان در دانشگاه کردستان

سطحی‌نگری و لودگی، تهدید بزرگ دانشگاه

دوم آذرماه در دانشگاه کردستان مراسمی تحت عنوان " نگاه فلسفی به طنز با محوریت خندوانه " برگزار شد. در این یادداشت کوتاه، نگاهی انتقادی به روند برگزاری این مراسم خواهیم داشت.

 سطحی‌نگری و لودگی، تهدید بزرگ دانشگاهامید عزیزیان: دانشگاه مکانی علمی و آکادمیک است که انتظار می‌رود همه مسائل در آن با نگرشی علمی و منطقی واکاوی و ارزیابی شود. اما متأسفانه امروزه دانشگاه با از دست‌دادن این کارکرد اصلی خود، در سراشیبی زوال ارزش‌های علمی و معرفتی گرفتار آمده است. دانشجویان که براساس نقش علمی و اجتماعی خود می‌بایست پیش‌قراولان حرکت‌های انتقادی برای بهبود اوضاع باشند امروز چنان در چرخه‌ی روزمره‌گی و سطحی‌نگری گرفتار شده‌اند که خود دقیقا به بازیگران اصلی جریان بی‌تفاوتی اجتماعی و ابتذال کوته‌بینی مبدل شده‌اند.

در دانشگاهی که باید منشاء تحولات فکری و فرهنگی باشد مسائل جدی به هیچ گرفته شده و در عوض مراسم‌هایی که در آن مسائل بی‌اهمیت و سطحی ارائه می‌‌گردد، در کمال ناباوری از طرف اکثریتی خاموش به‌شدت مورد استقبال واقع می‌شود. جایگاه و خواستگاه شخصیت‌های علمی و آکادمیک در دانشگاه است اما شگفت‌انگیز است که امروزه این شخصیت‌ها در دانشگاه جایگاه و پایگاهی نداشته و  در عوض چهره‌های رسانه‌ای مانند بازیگران و شو‌من‌ها محبوبیت جدی یافته‌اند.

در مراسم مذکور از دو شخصیت دعوت بعمل آمده بود؛ یکی “رامبد جوان” مجری  خندوانه و دیگری “دکتر بلند همتان” یک شخصیت آکادمیک و استاد دانشگاه؛ در نگاه اول این تصور می‌رود که دانشجویان با توجه به خواستگاه علمی خود، با نگاهی نقادانه برنامه طنز خندوانه را با حضور مجری آن واکاوی کنند، و لذا اهمیتی دوچندان به مباحث کارشناس سخنرانی که قرار است به نقد و بررسی روانشناختی و فلسفی طنز رسانه‌یی بپردازد، بدهند. همچنین انتظار می‌رفت دانشجویان به ارزیابی و سنجش نقادانه برنامه‌ی خندوانه “رامبد جوان”؛  طنزپرداز و مجری برنامه مزبور با حضور خود وی پرداخته و با ایجاد دیالوگی انتقادی هنرمند مذکور را وادار به پاسخگویی در مورد عملکرد برنامه‌ی خود و پیامدهای فرهنگی و اجتماعی آن می‌نمودند.

اما تراژدی غم‌انگیز این رخداد اینجا آغاز می‌شود که کانون اصلی مراسم یعنی بخش تحلیل و ارزیابی انتقادی برنامه‌ مذکور اجازه‌ی ارائه نمی‌یابد و استادی که با نیت روشنگری تلاش و توان علمی خود را برای دانشجویان به ارمغان آورده است با فریاد و هوکردن مخاطبان سن را ترک می‌کند؛ در عوض  مهمان دیگر، بازیگر اصلی و میدان‌دار جلسه می‌شود تا دقیقا خندوانه‌ای دیگر را فارغ از نقد و ارزیابی مخاطبین در یک مکان آکادمیک به اجرا بگذارد.

طنز یک تفکر انتقادی است. طنز نه لودگی و به ابتذال کشاندن بلکه یک طعنه جدی است که مخاطبان را با نشان‌دادن تناقضات اجتماعی، فرهنگی و غیره می‌خنداند و سپس آنها را به تفکر واداشته و پیامی مسأله‌ برانگیز ایجاد می‌کند. طنز با سطحی‌نگری و سخافت مخاطبان دیروز متفاوت است و هیچ‌گاه نمی‌توان تخلیه هیجان و لودگی‌های به‌وقوع‌ پیوسته‌ سالن آن مراسم را طنز نام نهاد. عمق فاجعه زمانی اتفاق افتاد که مخاطبان نماد اصلی خاستگاه خود را به سخره گرفتند و در عوض با سطحی‌نگری و خوش‌خیالی تن به چرندیاتی زدند که از سوی نماد غیرعلمی و غیر آکادمیک مراسم مطرح شد.

اما سوال اساسی اینجاست که چرا مسائل جدی و واقعی جامعه که گاه در دانشگاه به بحث گذاشته می شوند چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرند و در عوض مسائل غیرجدی که زمینه تخلیه آنی هیجانات را فراهم می‌نمایند با استقبال بیش از حد دانشجویان مواجه می شود؟؟

عمق فاجعه کجاست و دلیل این ابتذال و فرومایگی در مکان‌های آکادمیک کدامین است؟؟

منشاء جذابیت شخصیت‌های سطحی‌نگر و عامه‌پسند در کشور از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

پاسخ به این سوالات یک عزم جدی می‌طلبد که بایستی اساتید و صاحبنظران حوزه‌های مختلف علوم انسانی  در این رابطه وارد عمل شده و با رصد تمامی اتفاقات چند سال اخیر کشور، نسبت به ابتذالی که جامعه را به سمت قهقرا و لبه‌ی پرتگاه می‌کشاند هشداری جدی دهند.

 

 

 

مطالب مشابه:

انتخاب همه اصلاح‌طلبان آقای روحانی است
رویکرد همه اصلاح طلبان در انتخابات اردیبهشت 96 آقای روحانی است، اما ما چک سفید امضاء نمی‌دهیم شاید از درون خود حزب مردم سالاری هم گزینه‌ای داشتیم اما در حال حاضر رویکرد همه ما آقای ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


  • پذیرش آگهی در هیوانیوز

  • تلگرام هیوا نیوز