Shoresh Tahmasebi روباه قربانی و احساسات هیجان‌مدارانه شورش طهماسبی: چند روزیست که تصویر ویدیویی روباهی که توسط فردی بیمار، اذیت و زجرکُش می‌شود در رسانه‌ها و به ویژه فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و باعث انزجار بیشتر هموطنان شده است. تصویر مذکور و قربانی شدن این روباه  اکثر رسانه‌ها و پروفایل‌های کاربران  را پر کرده و هر کدام از کاربران به نوعی و با احساسات خود نسبت به این حادثه ابراز ناراحتی می‌کنندکه انگار تازگی دارد و خود را این گونه ناراحت نشان می‌دهند! تصویر مذکور و قربانی شدن این روباه در اکثر رسانه‌ها و پروفایل‌های متعلق به این کاربران طوری طراحی شده و کاربران احساسات خود را به گونه ای نشان داده‌اند که انگار چنین حوادثی برای اولین بار مشاهده می‌شود و خشونت در مورد حیوانات تازگی دارد. غافل ازاین که سال‌هاست این خشونت وحشی در بیشتر محافل و رسانه‌ها و مکان‌ها در سراسر دنیا (مانند کشتن گاومیش‌های وحشی در فرانسه، عصبانی کردن گاوهای وحشی در اسپانیا در مراسم گاوبازی،  بازی دادن حیوانات در سیرک‌ها، به نمایش گذاشتن حیوانات در باغ وحش‌ها ورفتار بد نگهبانان و…) انجام می‌شود و ما شاهد چنین رفتارهایی بوده و هستیم.

اما کمی عمیق‌تر که به مساله نگاه کنیم سال‌هاست مرغ، گوسفند و گاو را جلو چشمان ما سر می‌برند و ما شاهد زجر و درد این حیوانات هستیم.گوش سگ‌ها را می‌بریدند و شکار پرندگان وحیوانات گوناگون و خرید و فروش آنها به دور از محل طبیعی‌شان را دیده و ما شاهد چنین ماجراهایی بودیم و هستیم. چه شده که امروز احساساتمان گُل کرده و به خاطر این حادثه پروفایل و صفحه‌ی مجازی‌مان را به عکس این روباه قربانی تغییر دادیم؟ این اتفاقات نشان از احساسات زود گذر و هیجان‌مدارانه ماست اتفاقاً  نه تنها خوب نیست می‌تواند خطرناک نیز باشد چون ما از کودکی یاد نگرفتیم به حقوق حیوانات احترام بگذاریم و هیچ وقت آموزش صحیحی ندیدیم و حتی برخی از ما سال‌هاست وقتی گربه‌ای را می‌بینیم به صورت غریزی به سویش حمله می‌بریم. چرا اینجا احساساتی نمی‌شویم؟ رفتار غیرنرمال و تب برخی از اهالی مجازی فقط نشان از آن دارد که دنبال فرصتی خاص برای خودنمایی کردن هستند و بعد از چند روز همه چیز یادشان می‌رود و وضعیت عادی می‌شود. تناقض در اینجاست که ما هر روز شاهد اعدام و آزار انسان‌ها٬ حیوانات و کشته شدن‌شان در گوشه و کنار دنیا هستیم و واکنشی نداریم و بدون هیچ حس مسؤولیتی از کنار آن می‌گذریم.  امروز چه شده که تصویر یک روباه قربانی باعث حس ناراحتی  وجدان ما شده،  این دوگانگی در رفتار ما به خاطر خودنمایی و جوگرفتگی نیست؟

همین مردم وقتی اعدامی صورت می‌گیرد همه صبح زود در صحنه جرم حاضرند و تازه خوشحال از زجر کشیدن یک انسان خطاکار هستند اما هیچ وقت فکر نمی‌کنند که همین اعدامی می‌تواند زندگی دوباره به دور از زندگی قبلی خود داشته باشد. اما امروز زجر کشیدن یک روباه احساسات‌شان را به وجدانی ناراحت تبدیل می‌کند. آیا جان یک روباه،  مرغ، گوسفند، گاو و حتی یک مورچه متفاوت از همدیگر است؟

بعضی اوقات مسیری را طی می‌کنیم بدون هیچ توجه‌ای به جای پای قدم‌هایی  که زمین می‌گذاریم حرکت می‌کنیم غافل از آنکه هر قدم ما احتمال له شدن یک مورچه و یا حشره‌ای را در پی داشته باشد یا طناب سگ‌مان را در خیابان و معابر مثل جاسوییچی می‌کشیم بدون آن که بدانیم هر محفلی مخصوص این حیوانات نیست و این اتفاقاً عدم رعایت احترام به حقوق یه حیوان است و امروز چنین خود را نشان می‌دهیم!

امیدواریم مردم در برابر حقوق و رعایت احترام به تمامی حیوانات آموزش ببینند و از این پس خود را موظف به رعایت تک تک موارد رعایت حقوق انسان‌ها وحیوانات بدانیم که در غیر این صورت باید هر روز تنها شاهد پروفایل‌های ناراحت باشیم و جامعه‌ی غیر مسؤول!

* مددکار اجتماعی