هیوانیوز: جناب آقای محمدحسن اصغرنیا از سیاستمداران کهنه‌کار ایران و استاندار اسبق کردستان است که دلنوشته زیر را در رثای آیت‌الله هاشمی فقید برای ما فرستادند. ایشان علاوه بر استانداری کردستان و سمنان، رییس دانشگاه کردستان و نیز از اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی بودند.

 

یار دیرین امام و امت
مرد میدان جهاد وخدمت
بعد یک عمر تلاش و کوشش
زین جهان رفت ولی با عزّت
رفت و مهمان بهشتی‌ها شد
هاشمی، همسفر گ‌لها شد
وای آنان که ورا آزردند
جاهلانی که دلش افسردند
با بداخلاقی و هتک حرمت
روح چون برگ گل‌اش پژمردند
هاشمی، زان همه غم راحت شد
فارغ از رد صلاحیت شد
یاد آن روز که فرقان پلید
خواست تا بشکند این سرو رشید
داد پیغام امامش که بود
هاشمی زنده و نهضت جاوید

 

MohammadHasan Asgharnia روایت فراق، مجروح اکبر انقلاب ایرانمحمدحسن اصغرنیا: او مینیاتور مقاومت، امیر آزاداندیشان، سفیر صلح و صفا و صمیمیت، معدن الاخبار و مخزن‌الاسرار جمهوری اسلامی، شاگرد بنیانگذار نظام و یاور رهبری، مفسر بزرگ کتاب وحی، مبین عترت آل الله، افتخار اسلام و ملت ایران، فخر حوزه‌های علمیه، موسس بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان، دانشمندی دیپلمات که شرق و غرب کلماتش را با دقت می‌شنید و می‌پذیرفت و استاد هنر دیپلماسی بود و وجب به وجب خاک پاک وطن را می‌شناخت و از استعدادهای مادی و معنوی کشور با خبر بود. کانون مهر و محبت بود و زینت و ضیاء منبر و مجلس و اهالی تاریخ و فرهنگ و هنر بود و منادی ادب و اخلاق و انسانیت و ملجاء و پناه درماندگان و توانخواهان و یار و یاور مستضعفان زمان و مغضوبین زمین، با خلق وخوی نبوی و عشق علوی و فرهنگ فاطمی و صبر حسنی و شجاعت و شهامت حسینی و فردی موثر و تاثیرگذار و عضو موسس اولین جامعه مدنی با همدلی همراهانش در ۲۹ بهمن ۱۳۵۷ در کانون توحید تهران که در تربیت و آموزش و کادرسازی سرمایه‌های اجتماعی و نیروی انسانی و مجاهدی در همه صحنه‌های جبهه و جهاد و میدان‌های فرهنگی و اجتماعی و جذب دوستان و دفع دشمنان خارجی و منافقان داخلی و …
دوری و فراقش برایمان جانکاه است ولی یاد و راهش هماره زنده و جاوید خواهد ماند و افکار و اندیشه‌هایش برای ما و نسل فردای ایران زمین چراغ و مشعلی پرفروغ خواهد بود. امید است آئین زنده دوستی برقرار کنیم.

تا که بودیم نبودیم کسی
کشت ما را غم بی هم نفسی
تاکه رفتیم، همه یار شدند
خفته‌ایم و همه بیدار شدند
قدر آئینه بدانیم چو هست
نه در آن وقت که افتاد و شکست

فراق و هجران، دردی بی دواست و به فرموده اول مظلوم عالم امیرالمومنین علیه السلام، دوری از دوستان از مرگ جوانان سخت‌تر وجانکاه‌تر است.

یقولون ان الموت صعب علی الفتی

مفارقه الاحباب والله اصعبوا

محمدحسن اصغرنیا – ۲۱ دی ماه ۱۳۹۵