به گزارش هیوانیوز: حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد حسینی‌شاهرودی صبح امروز در مراسم ترحیم آیت الله هاشمی رفسنجانی در مسجد جامع سنندج، اظهار کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیت بزرگواری بود که همه عمر خود را وقف خدمت به انقلاب و مردم کرد.

وی گفت: این فقید بزرگوار همه عمر برای حاکمیت و اعتلای اسلام سعی و تلاش کرد و در دوران های مختلف هر چه در توان داشت در طبق اخلاص گذاشت.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان به خدمات ارزنده این عالم برجسته در طی دو دهه ریاست بر مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره و تصریح کرد: در طی دورانی که ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشتند همواره همراه و یاور رهبری بودند و هیچگاه اختلافات کوچک فقهی موجب نشد تا نظری برخلاف نظر رهبری بیان کنند.

وی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی یار امام راحل و همراه همیشگی رهبر معظم انقلاب بودند و قبل و بعد از انقلاب اسلامی در خدمت نظام اسلامی بوده و خدمات فراوانی نسبت به نظام اسلامی داشتند.

حجت‌الاسلام حسینی‌شاهرودی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی زندگی و مرگ عزتمندانه ای داشتند و بدرقه عزتمندانه مردم نشان قدرشناسی و قدردانی مردم از خدمات آن مرحوم بود.

وی به نقش ارزشمند علما و روحانیون در جامعه اشاره و خاطر نشان کرد: علما و روحانیون رسالت اصلی هدایت و احیاء جامعه را بر عهده دارند و از همه توان برای اجرای دستورات اسلامی در جامعه استفاده کنند.

نایب رییس دوم کمیسیون سیاسی – اجتماعی مجلس خبرگان به نقش بی بدیل انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: انقلاب ما در طول تاریخ صدر اسلام و دوران معاصر بی نظیر است و نقشی اساسی و تاثیرگذار در منطقه و جهان داشته که مدیون رهبری های خردمندانه امام و رهبری و تلاش و پایداری یارانی انقلابی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی است.

وی گفت: زندگی مبارزاتی آیت الله هاشمی رفسنجانی پر از درس های فراوانی است که ولایت پذیری و تبعیت از رهبری مهمترین درسی است که از زندگی ایشان باید گرفت و همه ما ارادات و تبعیت ایشان از رهبری را به عنوان مهمترین درس از زندگی این عالم مجاهد باید در نظر بگیریم.

حجت‌الاسلام حسینی‌شاهرودی به زندگی پر از تلاش عالم فقید قبل و بعد از انقلاب پرداخته و افزود: ایشان هم در دوران قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب پرتلاش بودند حتی در دوران اسارت در زندان های طاغوت دست از مبارزه و تلاش علمی برنداشتند و کتاب تفسیر راهنمای این بزرگوار حاصل سال های اسارت ایشان است.

وی با اشاره به وظایف و مسئولیت های آیت الله هاشمی رفسنجانی بعد از انقلاب و اقدامات ارزشمند ایشان، گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از انقلاب به عنوان یکی از استوانه‌های نظام اسلامی با فرماندهی جنگ، هدایت افکار عمومی از تریبون نماز جمعه و تلاش در مسیر سازندگی کشور در مسئولیت ریاست جمهوری و مسئولیت های دیگر، خدمات ارزنده‌ای را ارایه کردند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به نقش تاثیرگذار آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران دفاع مقدس، افزود: ایشان در دوران جنگ به عنوان جانشین فرمانده کل قوا مسئولیت فرماندهی جنگ را که در آن شرایط سخت بسیار دشوار بود بر عهده داشتند و پیروزی و سربلندی کشور از جنگ تحمیلی نتیجه زحمات همه یاران امام و رهبری و نقش مفید این عالم مجاهد است.

وی با اشاره به اینکه نگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی یک نگاه جهانی بود، تصریح کرد: ایشان معتقد بودند که برای اینکه اسلام را به جهانیان بشناسانیم باید سیاست های اقتصاد مقاومتی را که منطبق بر اسلام و موازین اسلامی است اجرا کنیم.

حجت‌الاسلام حسینی‌شاهرودی گفت: در نظام اسلامی اختلاف سلایق و دیدگاه ها هست اما زمانیکه بحث حمایت از نظام و رهبری پیش می آید همه متحد هستند و شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به گونه ای بود که فراجناحی بودند و همواره برای اعتلای نظام اسلامی و تقویت پایه‌های نظام تلاش می‌کردند.

وی گفت: مقام معظم رهبری دوست و یاور ۵۹ ساله خود را از دست دادند که فقدان این یاور همیشگی امام و رهبری را به محضر مقام معظم رهبری تسلیت می گویم و برای بازماندگان اجر و صبر جزیل مسئلت می نمایم.